اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه مردم شناسی اردبیل
استان:
اردبیل
شهرستان:
اردبیل

معرفی نامه

موزه مردم شناسی یکی از ده موزه استان اردبیل می‌باشد. این موزه درمیدان عالی قاپو واقع شده است که مجموعه غنی فرهنگ و هنر، معماری و تاریخ این منطقه را به همراه یادگارهای این سرزمین کهن به بازدیدکنندگان خود بازگو می‌کند.در میدان عالی قاپوی اردبیل، حمامی به نام حمام آقانقی در دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری بنا شد که امروز به موزه مردم شناسی تبدیل شده است.این حمام را شخصی به نام ظهیرالاسلام در دوره ایلخانی بنا نمود و دویست سال بعد قسمت هایی به آن افزوده شده و بالاخره در زمان قاجار فردی به نام آقانقی مؤتمن الرعایا حمام را خریداری، تعمیر و بازسازی کرد و به همین دلیل است که حمام به هر دو نام معروف است.

در سال هزار و سیصد و هفتاد و هشت این حمام را میراث فرهنگی خریداری و بازسازی کرد و در نهایت هم موزه مردم شناسی این اقدام را انجام داد. حمام‌های تاریخی اردبیل به دلیل توجه خاص مردم این منطقه به پاکیزگی و نظافت اهمیت ویژه ای دارند، زیرا به سادگی می‌تواند سرگذشت تاریخی این منطقه را از قرن‌ها پیش بازگو کند.حمام‌های اردبیل نه تنها مورد توجه اهالی این منطقه بوده بلکه شگفتی و توجه مورخان و جهانگردان را نیز به خود جلب کرده، بطوری که مقدسی یکی از مورخان در کتاب احسن التقاسیم به زیبایی و پاکیزگی حمام‌های این شهر اشاره کرده است.برخی از حمام‌های تاریخی به دلیل کوتاهی در حفظ و نگهداری .

..مشاهده کامل متن و بی مهری گذشت زمان تخریب شده و از بین رفته اند و تنها تعداد اندکی که به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد بازسازی و از تخریب آنها جلوگیری شده است.هم اکنون در این محل سی و سه نوع مجسمه با پوشش محلی و آیینی مردم استان اردبیل به نمایش در آمده و همچنین آثار و دست نوشته‌های مربوط به هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه نیز در این موزه جمع‌آوری و عرضه شده است.

این موزه محل مناسبی برای آشنایی با نحوه زندگی ، آداب و رسوم ، پوشش محلی مردان و زنان ، نحوه پخت غذاهای محلی و آیینهای خاص این استان است ورودی این موزه از رختکنی آغاز شده و به حوض سنگی هشت ضلعی با چهار بازو ختم می‌شود و در آن آیینهای ویژه استحمام در دوره‌های گذشته نیز با تعبیه مجسمه هایی به نمایش در آمده است.منابع :http://www.asriran.com/http://www.

mehrnews.com/http://fa.wikipedia.org/http://www.

negahmedia.ir/http://www.yjc.ir/.