اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه آب معدنی خمده
استان:
تهران
شهرستان:
فیروز کوه

معرفی نامه

خُمِدِه یکی از روستاهای سرسبز و دیدنی اطراف شهرستان فیروزکوه است. چشمه آب معدنی این روستا یکی از دیدنی‌ترین نقاط آن به حساب می‌آید که 5 کیلومتر تا جاده فیروزکوه ـ زرین‌دشت فاصله دارد. برای دسترسی به این منطقه از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کرده و بعد از گذشتن از پردیس، بومهن و رودهن به فاصله 10 کیلومتر از فیروزکوه سمت راست تابلو "زرین دشت" دیده می‌شود، از این مسیر به اندازه 10 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کرده به یک فرعی خاکی رسیده که تابلو ی قدیمی "روستای خمده"کنارش نصب شده است ,پس از طی مسافت 5 کیلومتر از جاده خالی و عبور از پلی که از روی رودخونه رد می‌شود به چشمه آب معدنی خمده میرسید ,که از اینجا تا خود روستا کمتر از یک کیلومتر فاصله است.خمده در فاصله تقریبی 30 کیلومتری "تنگه واشی" قرار گرفته است.

این منطقه زیبای تفرجگاهی به عنوان دومین نقطه گردشگری شهرستان فیروزکوه پس از منطقه توریستی تاریخی تنگه واشی مطرح بوده که به خصوص در فصل تابستان و ایام گرم سال پذیرای هزاران گردشگر است.این چشمه علاوه بر زیبایی فوق‌العاده، خاصیت درمانی هم دارد.استفاده‌کنندگان از آب این چشمه بر این باورند که آب آن برای بهبود امراض پوستی و و مفصلی همچنین سنگ کلیه موثر است.اکنون خمده استخری طبیعی دارد، آبی که از دل کوه بیرون می‌آید در این استخر که دورش را سنگ‌چین کرده‌اند، جمع شده و قابل استفاده می‌شود.

...مشاهده کامل متن با کشیدن دیواری دور تا دور آن، هم خانم‌ها و هم آقایان می‌توانند در ساعات مختلف از آب چشمه استفاده کنند.

منبع:http://glk.wikipedia.orghttp://mahdisabr.blogfa.

com/post/1http://jaddeh.persianblog.ir/post/5http://www.shabhayefiroozkoh.

blogfa.com/cat-12.aspxhttp://khabarfarsi.com/ext/5996053http://www.

tebyan.net/newindex.aspx?pid=159431http://firuzkuh-dimeh.blogfa.

com/post-21.aspxhttp://natureofgod.mihanblog.com/post/4.