اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار کمرد
استان:
تهران
شهرستان:
تهران

معرفی نامه

آبشار کمرد درمنطقه ای به نام منوچهر آباد - بین جاده جاجرود و شهرک پردیس دردهکده ای کوچک به همین نام درقسمت شرقی اراکوه واقع است. منطقه کمرد در بیست کیلومتری تهران و در جاده منتهی به رودهن واقع شده است.این منطقه حدود پنج کیلومتر از جاده اصلی رودهن(در محل منوچهرآباد وبعد ازپل رودخانه جاجرود) فاصله داشته و در دامنه شرقی قله آراکوه به ارتفاع 2650 متر قرار دارد.این آبشار بیش از 1500 سال قدمت دارد و در انتهای یک دره پوشیده از درختان نارون، چنار و زرشک کوهی خودنمایی می‌کند.

اگرچه این آبشار زیبا فقط در فصل بهارآب دارد ولی زیبایی طبیعت این منطقه مختص به یکفصل نیست و در تمام فصول سال دیدنی است. بعد از روستای کمرد و در حدود 10 دقیقه پیاده روی آرام در کنار یک دره زیبا به محلی می‌رسیدکه درختان بلند چنار و نارون آن را پوشانده اند و در انتهای آن یک صخره بزرگ و مرتفع، پوشیده ازگیاه پرسیاوشان و خزه‌های خوشرنگ دیده می‌شود. غارهای کوچک و بزرگ و شکاف‌های عمیق بر دیواره آبشار فراوانند که در هنگام بی آبی نیز منظره آبشار را دیدنی می‌کنند.مساحت یکی از این غارها به 20 متر هم می‌رسدسرچشمه این آبشار از یک چشمه یا قنات بزرگ در دامنه آراکوه است که قسمت اعظم آب آن به وسیله لوله برای مصرف اهالی روستا استفاده شده و سرریز آن در فصل بهار از آبشار جاری میشود.

منطقه اطراف آبشار دارای درختان تنومند و گسترده ...مشاهده کامل متن ایست که فضای وسیعی را سایه میاندازد و منظره ای دل انگیز ایجاد میکند.

آبشار از صخره ای با ارتفاع کمی به پایین میریزد.البته آب این آبشار متمرکز نیست یعنی شامل مجموعه آبشارهای کوچکی است که با ارتفاع کم از صخره‌ها سرازیر میشوند.بخشی از صخره آبشار هم تصویری را ایجاد کرده که بی شباهت به صورت خرس نیست.در پشت این آبشار نیز غار کوچکی معروف به “غار چهل دختر” واقع شده که افسانه‌های محلی از ورود چهل دختر به غار و برنگشتن آنها حکایت میشه که آدم رو به یاد افسانه “بش قارداش” در بجنورد میندازه.

در شمال شرق روستا و در کنار یک رودخانه فصلی، راه پاکوبی است که به دهستان لواسانات و منطقه تاریخی بورزند منتهی می‌شود.منطقه جاجرود و روستاهای اطراف آن یکی از قدیمی‌ترین ومهمترین مراکز سیاحت وتفرجدر شرق تهران است که می‌بایست توسعه یافته و حفاظت شود. رودخانه زیبای جاجرود درفصل بهار و تابستان مملو از علاقمندان به شنا و ماهیگیری استنمای زیبای آبشار کمرد از پایین آبشار کمرد در میان کوهنوردان به دلیل شکل خاص سنگهای منطقه به بچه مارگون معروف است.در مسیر تهران-فیروزکوه ، بعد از طی مسافت ۲ کیلومتر از شهر جاجرودبه منطقه کمرد خواهید رسید.

منطقه کمرد در طول مسیر گسترده شده و کارگاه‌ها و کارخانه‌های زیادی است.با رسیدن به این منطقه از اولین دور برگردان برگشته و وارد راه اصلی کمرد شوید.در این راه با طی مسافت ۱۵۰۰ متر به روستای زیبای کمرد میرسید.روستای زیبای کمرد در فاصله ای کمتر از۱۰۰ کیلومتر از “تنگه واشی” و “آب معدنی خمده” قرار داردروستای کمرد هنوز هم میزبان خانه‌های قدیمی است .

یکی از خانه‌های قدیمی که تا کنون حفظ گردیده در ضلع شمالی روستا،امامزاده طیب ابن طاهر است که در گذشته متعلق به کدخدای ده بوده است. امامزاده دیگری نیز بنام دو برادران در کمرد واقع شده است که در کنار چشمه کوچکی بنام چشمه‌ی دوبرادران با تعدادی درخت و تنها با یک سنگ بزرگ مشخص می‌باشد و در کمرکش کوه جنوبی روستا به نام نسوم قرار گرفته بطوریکه تقریبا از تمامی مناطق روستای کمرد می‌توان مزار آنها را مشاهده منبع:http://www.zanborak.ir/tourism/tafrihie-iran/kamard-falls-tehran.

htmlhttp://gardeshdust.blogfa.com/post-130.aspxhttp://www.

kamard.blogfa.com/post/4http://www.kimiaairline.

blogfa.com/post-97.aspxhttp://www.tebyan.

net/newindex.aspx?pid=934&articleid=512480http://forum.patoghu.com/thread150381.

htmlhttp://wiki.pakoob.com.