اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کلیسای مریم مقدس اردبیل
استان:
اردبیل
شهرستان:
اردبیل

معرفی نامه

این کلیسا بنایی مربع مستطیل شکل می‌باشد که از آجر و گنبد ساده آجری ساخته شده است . طول بنا شانزده متر و عرض آن چهارده متر می‌اشد. داخل بنا مربع شکل و دارای چهار طاق نما می‌باشد، که بر روی ستون‌های مربع شکل تعبیه شده اند. طاق نماها جناقی و با نقاشی‌های محدودی در ازاره مزین شده اند.

محراب کلیسا نقاشی هایی به شکل ترنج‌های مختلفی دارد و رنگ هایی که در گل‌های گوناگون ترنج به کار رفته، سبز روشن و نارنجی روشن و در متن سرمه ای است. درب ورودی کلیسا چوبی بوده و دارای تزئین‌‌های هندسی زیبایی می‌باشد، در محوطه کلیسا گورهایی وجود دارد که از سنگ‌های معمولی و رسوبی در ساخت آن استفاده شده و بر روی آن‌ها صلیب هایی کنده کاری شده است. بر روی درب ورودی کلیسا با خط ارمنی، بوسیله تکه هایی بریده شده از نی، که به شکل حروف درآورده و با میخ بر متن درب کوبیده اند، چنین نگاشته شده است: " این دربِ خانه حقیقی خداست، که بر رسم یادبود از طرف اگالوس ملیک میرزا یانس به کلیسای مریم مقدس هدیه می‌‌شود. 1876 م.

" باوجودی که به دلیل قرار گرفتن اردبیل در مسیر جاده ابریشم، این شهر از دیرباز محل آمد و شد بازرگانان و گردشگرانی از ادیان مختلف بوده، اما ارتباط این شهر با مسیحیت به ادوار بسیار طولانی برمی گردد. در کتاب هایسماوورک، کتاب ادعیه مشهور ارامنه، دو اشاره و روایت در مورد اردبیل ذکر شده است. روایت اول در مورد مرگ اسقف ایرانی به نام آبراهام و اشاره دوم در مورد شهادت اسقف دیگر ایرانی به نام آنانیا است.این کلیسا در خیابان طالقانی اردیبل واقع شده است.

منابع :http://fa.wikipedia.org/http://www.tebyan-ardebil.

ir/http://ardabiltarikhy.tebyan.net/http://www.yjc.

ir/http://www.makareminia.ir/.