اطلاعات بیشتر


نام مکان:
عشایر پاکدشت
استان:
تهران
شهرستان:
پاکدشت

معرفی نامه

شهرستان پاکدشت یکی از شهرستان‌های استان تهران است. این شهرستان در جنوب شرقی شهرستان تهران در حاشیه جاده ترانزیتی تهران-مشهد قرار دارد و مرکز آن شهر پاکدشت است. ابتدای این شهرستان شهر فرون‌آباد و انتهای آن شهرک صنعتی علی‌آباد(پایتخت) می‌باشد.این شهرستان در سال ۱۳۷۶ طبق مصوبه هیئت وزیران از بخش به شهرستان ارتقاء و بنا بر آخرین تقسیمات کشوری مشتمل بر دو شهر و دو بخش به نام‌های بخش مرکزی و شریف‌آباد و ۶۴ روستا است که بطور پراکنده در این دو بخش واقع شده‌اند.

عمده ساکنین بومی پاکدشت متشکل از طوایف وعشایر الیکایی-هداوند- ایل پازوکی -بوربور میباشد.این شهرستان معدن شن و ماسه و شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی متعدد دارد. ۲۳۳۰۶ هکتار اراضی قابل کشت که بطور کلی ۱۲٫۴ درصد از کل اراضی کشاورزی استان تهران را به خود اختصاص داده باعث شده تا ۷۵ درصد از تولیدات گل استان تهران دراین شهرستان کشت شود.در شهرستان پاکدشت 600 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر سه هزار و 500 نفر زندگی می‌کنند که 120 هزار دام سبک در اختیار دارند.

عشایر پاکدشت با در اختیار داشتن دام سبک ، در تأمین مواد غذایی مورد نیاز استان تهران نیز نقش بسزایی داشته اند.منبع:http://www.mehrnews.comhttp://khabarkhoon.

comhttp://fa.wikipedia.orghttp://dornews.com.