اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پیست اسکی دیزین
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

پیست اسکی دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه است ,این پیست در شهرستان کرج در استان البرز قرار دارد, دیزین در شمال کوههای تهران ( منطقه گاجره ) و به فاصله 123 کیلومتر از مسیر جاده چالوس و 71 کیلومتر از مسیر شمشک واقع شده استرسمیت این پیست وابسته به امکانات ویژه و خاص است که شامل نکات فنی مانند ، شیب مسیر ، طول مسیر ، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی است .تاریخ نصب اولین دستگاههای بالابر در دیزین به سال ۱۳۴۸ میباشد,دیزین ۲۳ پیست اسکی دارد که شامل ۴ تله کابین شاله، قله، دره، چمن، ۲ تله سیژ قله و چمن، ۷ تله اسکی بشقابی شامل دوبل مایر، سی چال، گوزنی، پشت ویل، مبتدی، چمن و یک تله اسکی چکشی است. پیست اسنو پارک، پیست یو، پیست مبتدی و پیست چمن,پیست وپیست ,برخی از پیست‌های دیزین هستندپیست مبتدی مکانی برای فراگیران این ورزش در سنین مختلف است و پیست وپیست محیطی دلچسب و مفرح برای ورزشکاران حرفه ایی استارتفاع پائین‌ترین نقطه از سطح دریا 2650 متر و بلندترین نقطه آن 3600 متر میباشد . مدت زمان فصل اسکی در دیزین که بیشترین زمان را برای اسکی بازان درایران فراهم آورده از اوایل آذرماه تا اوایل خرداد ماه میباشد .

امکانات رفاهی این پیست بنا به توسعه وسعت منطقه شامل 2 هتل ،‌19 کلبه و 5 رستوران است .آب و هوای بسیار مناسب زمستانی که دمای آن ۲۰- سانتیگراد است ,تعداد روزهای آفتابی ...

مشاهده کامل متن زیاد و آب و هوای دل چسب تابستانی که دمای آن حداکثر ۲۰+ سانتی گراد است و امکانات و دسترسی مناسب، دیزین را به یک دهکده توریستی کم نظیر زمستانی و تابستانی در خاورمیانه تبدیل کرده است.فعالیت مجموعه دیزین به فصل زمستان محدود نمی‌شود ، در سال 1372 با نظر فدراسیون جهانی اسکی و همکاری متخصصان این رشته کلنگ احداث پیست اسکی روی چمن دراین منطقه زده شد و تلاش یکساله دست اندرکاران باعث شد تا در سال 1373 این پیست مورد بهره برداری قرار گیرد . درسال 1375 اولین دوره مسابقات بین المللی در این مکان با حضور چندین کشور صاحب نام این رشته برگزار شد و نمایندگان فدراسیون جهانی این امکانات را برای مسابقات جام قاره ای آسیا مناسب دانسته و نمایندگی مسابقات اسکی چمن غرب آسیا را به ایران سپردند.دیزین اولین پیست اسکی در ایران می‌باشد که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین‌المللی به خود گرفت .

برای امر و نهی در مورد پوشاک اسکی‌بازان نیروهای ویژه پلیس در پیست اسکی دیزین مستقر هستند.تعداد تیم‌های ویژه پلیس مستقر در این پیست در سال ۱۳۸۶ به ۳۰ تیم رسید.اسکی روی چمن هم در تابستان در این پیست امکان‌پذیر است.طول پیست اسکی روی چمن دیزین ۶۵۰ متر است.

در این منطقه هر سال مسابقات جهانی اسکی روی چمن برگزار می‌شود. امکان فعالیت‌هایی مثل تیراندازی با کمان، کایت سواری و دوچرخه سواری کوهستانی، در این پیست وجود دارد و گردشگران می‌توانند از باغ گل و گونه‌های نادر گیاهان کوهستانی بازدید کنندمنبع:http://www.ski-iran.com/http://www.

doremond.comhttp://tandorosti.akairan.com/health/varzesh-salamat/5893.

htmlhttp://www.avval.ir/http://www.dizinpad.

comhttp://fa.wikipedia.orghttp://www.skifed.

ir/fedd.asp?id=23349http://tafrih.ir/place/32.