اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پارک شهر
استان:
تهران
شهرستان:
تهران

معرفی نامه

پارک شهر با مساحت تقریبی 25 هکتار در سال ۱۳۳۹ در اراضی محله سنگلج قرار دارد و یکی از پارک‌های قدیمی شهر تهران است. این پارک که در منطقه ۱۲ در مرکز تهران در محدوده خیابان‌های خیام و شهید فیاض‌بخش قرار دارد دارای ۸ در ورودی می‌باشد. این بوستان از جنوب به خیابان بهشت، از شمال به خیابان فیاض بخش، از شرق به خیابان خیام، و از غرب به وحدت اسلامی (شاپور) محدود می‌شود.درون این پارک: موزه صلح تهران، آکواریم پارک شهر تهران، استخر، باغ پرندگان، ورزشگاه، کتابخانه، دریاچه مصنوعی، شهربازی و .

.. وجود دارد.173هزار و 500 مترمربع از پارک به فضای سبز اختصاص یافته است که از این مقدار 44 هزار و 200 مترمربع چمن‌کاری، 127 هزار و 300 مترمربع درخت‌کاری و به صورت شبه جنگلی و دو مترمربع فضای گل‌کاری است.

همچنین هشت هزار مترمربع به ساختمان‌های مختلف شامل کتابخانه، سالن نمایش، پناهگاه، پست برق، ساختمان اداری و نیز چهار هزار و 250 مترمربع به دریاچه و 2900 مترمربع به آب‌نماهای موجود اختصاص یافته است. سایر سطوح مربوط به پیاده‌روها و خیابان‌های داخل پارک می‌باشد. منبع تأمین آب آبیاری فضای سبز از چاه‌ها می‌باشد. چاه واقع در شمال شرقی پارک که در کنار دریاچه واقع شده، آب دریاچه جنب قسمت اداری و ناحیه شمال استخر پارک قرار دارد و آب مورد نیاز آبیاری جنگل‌کاری قسمت غربی و آب استخر و آب تلف شده آب‌نماها را تأمین می‌کند.

فضای سبز قابل توجه پارک شهر در منطقه مرکزی شهر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پارکهای تهران علیرغم نبود حوزه دید گسترده به جهت همجواری با موزه ایران باستان کتابخانه ملی و بسیاری دیگر از بناهای مهم اداری و تاریخی از مهمترین مراکز فرهنگی منطقه مرکزی قلمداد می‌شود.باغ پرندگان:باغ پرندگان پارک شهر تهران که در مرکز پارک شهر تهران واقع شده است، در اسفند ماه سال ۸۸ در ۳ قطعه با مساحتی بالغ بر ۴۳۶۲ مترمربع و هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ( احداث، محوطه سازی، فضای سبز و برکه، حصارکشی، روشنایی و احداث باغ پرندگان) در پارک شهر احداث شده است.باغ پرندگان پارک شهر دارای ۸ قفس وسیع و ۲ محوطه باز بوده و گونه‌های مختلفی چون طوطی‌های برزیلی، هفت رنگ، سبز، آرا و رنگی، کپک، بلدرچین، مرغ عشق، عروس هلندی، انواع کبوترهای غیرمتعارف زینتی، انواع طاووس، انواع واریته‌های قرقاول، انواع بوقلمون، مرغ‌های زینتی هلندی و مرغابی در آن در معرض دید عموم شهروندان قرار گرفته است.موزه صلح تهران:موزه صلح تهران در ساختمان کوچکی واقع در پارک شهر شامل ابزار و آلات استفاده شده در جنگ ایران و عراق مانند ماسک‌های حفاظت از گازهای شیمیایی و غیره می‌باشد که موزه صلح تهران، یکی از موزه‌های عضو شبکه بین‌المللی موزه‌های صلح است.

. اگر چه موضوع کاربرد سلاح‌های شیمیایی در جنگ عراق علیه ایران و پیاهدهای آن در این موزه به صورت برجسته‌تری مورد توجه قرار گرفته است اما موضوعات دیگری همچون بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در ژاپن، جنگ‌های جهانی اول و دوم، کاربرد سلاح‌های ممنوعه در جنگ‌ها و آثار و عوارض هر کدام در بخش‌های دیگر موزه به نمایش گذاشته شده است.هدف اصلی این موزه‌ها ترویج فرهنگ صلح از طریق نشان دادن پیامدهای ناگوار جنگ، خشونت و آثار زیانبار آن بر انسان‌ها و محیط زیست می‌باشد. موزه‌های صلح بیشتر از آن که مکانی برای تماشای اشیاء تاریخی باشند، محلی برای گفتگو، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگ سازی است.

موزه صلح ابتدا در سال 1386 در این مکان راه اندازی گردید و پس از مدتی ساختمان آن بازسازی شد.بخشهای دیگر این موزه عبارتند از: کتابخانه صلح، گالری هنر برای صلح، کارگاههای آموزشی، بخش موزه مجازی و استودیوی ثبت تاریخ شفاهیآکواریوم:آکواریوم پارک شهر تهران یکی از بهترین نمایشگاه‌های ماهی و آکواریوم در شهر تهران محسوب می‌شود. در زمان جنگ 8 ساله ایران و عراق و با توجه به ازدحام جمعیتی منطقه، یک پناهگاه با دو ورودی اصلی در ضلع جنوب شرقی پارک شهر احداث شد که پس از جنگ به آکواریم و نمایشگاه ماهی‌های آب شیرین تغییر کاربری داد..

این مجموعه وابسته به شهرداری تهران است. به همین سبب سرمایه گذاری خوبی بر روی آن انجام شده است. مجموعه‌ی آکواریوم پارک شهر در ضلع جنوب شرقی این پارک واقع شده است.متاسفانه تبلیغات و اطلاع رسانی در رابطه با وجود چنین مجموعه ای در تهران بسیار ضعیف است و علاقه مندان به آکواریوم از وجود این مجموعه بی خبرند.

به هر حال به تمامی دوستداران ماهی و آکواریوم که هم اکنون این مطلب را مطالعه می‌نمایند توصیه می‌کنم که حداقل یک مرتبه از این مجموعه دیدن فرمایید. کتابخانه مرکزی پارک شهر:کتابخانه مرکزی پارک شهر، نخستین کتابخانه عمومی در تهران است که از سال ۱۳۴۰ شروع به کار کرده است و در خیابان وحدت اسلامی. خیابان بهشت، روبروی دیوان عدالت اداری قرار دارد. نخستین مجموعه کتاب‌های کودک و نوجوان این کتابخانه، مجموعه کتاب‌های اداره‌ی امور کودکستان‌ها است که سال ۱۳۳۷ در محل آن اداره تاسیس شده بود.

بخش کودک و نوجوان این کتابخانه پس از بازسازی در سال ۱۳۸۶ به طبقه‌ی زیرین کتابخانه منتقل شده است. این بخش دارای 6534 عنوان کتاب است که دارای نظم دیویی هستند. اما به جای شماره‌ی رده بندی، قفسه‌ها بر پایه‌ی موضوع عنوان گذاری شده اند و کتاب‌ها دارای برچسب‌های رنگی برای جای نمایی کتاب‌ها هستند..

در کنار مجموعه کودکان و نوجوانان این بخش، قفسه راهنمای مادر وجود دارد که مجموعه کتاب هایی در زمینه‌ی تعلیم و تربیت، روانشناسی، آشپزی، ... را در بر می‌گیرد.

مادران می‌تواند هر هفته با کارت عضویت کودک شان یک کتاب از این مجموعه به امانت بگیرند. این کتابخانه برنامه‌های نمایش عروسکی، قصه گویی، کتابخوانی، نقاشی، کاردستی و برپایی نمایشگاه کتاب در محیط کوچک کتابخانه و یا در فضای بیرونی کتابخانه (پارک شهر) برگزاری می‌کند.دعوت از دانش آموزان مدارس و خردسالان کودکستان‌های اطراف کتابخانه برای مشارکت در برنامه‌های کتابخانه و همکاری با سازمان هایی همچون شهرداری منطقه برای برگزاری مراسم فرهنگی – هنری از جمله فعالیت‌های این کتابخانه است. کودکان و نوجوانان می‌توانند از ساعت ۷:۳۰- ۱۹ از خدمات این کتابخانه استفاده کنند.

منابعhttp://fa.wikipedia.org/wikihttp://ketabak.org/tarvij/node/1387http://www.

asriran.com/fa/news/102792http://tarinan.com/b/2465http://hamshahrionline.ir/details/182175.