اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مجتمع آب درمانی گاومیش گلی
استان:
اردبیل
شهرستان:
سرعین

معرفی نامه

پر آب‌ترین چشمه معدنی شهر سرعین از لحاظ آبدهی و مساحت، استخر گامیش گلی می‌باشد که بر روی دره قرار گرفته است. این آب معدنی دارای استخری روباز به مساحت چهارصد متر با عمق صد و سی سانتی متر می‌باشد. گاومیش گلی دارای هفده دوش آبگرم و سرد ، حوضچه کلر در مبادی ورودی به محوطه اصلی و همچنین مقابل سرویس بهداشتی می‌باشد. از امکانات دیگر آن بوفه لوازم بهداشتی و آرایشی و خوراکی و سرویس بهداشتی می‌باشد.

مقدار متوسط آب دهی آن هشتاد و پنج لیتر در ثانیه می‌باشد. دمای آب چهل و شش درجه سانتی گراد و آب آن ترش مزه بیرنگ و کمی بودار می‌باشد. آنیون‌های آن کربنات ، بیکربنات ، کلروره، سولفات و کاتیون‌های آن کلسیم، منیزیم، سدیم و پتایسم می‌باشد . هدایت الکتریکی برای بیست و پنج درجه حرارت هزار و سیصد و PH آن ۵۸/۶ ، باقیمانده مواد خشک شده از تبخیر آب آن ششصد و هشتاد و هفت میلیگرم در لیتر بوده و آب آن در ردیف آبهای کلروره ، بیکرنات سدیک و کلسیک گرم می‌باشد.

در مورد نامگذاری آن به گاومیش گلی بر اساس منابع و روایات سالخوردگان در طی سالیان قبل، پیش از آنکه استفاده بهینه از آن به شکل امروزی صورت گیرد، گاومیش‌های اهالی سرعین در داخل استخر آن بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته شده و معتدل می‌شده است، می‌خوابیدند و بدین سبب اهالی سرعین و توابع آن را با این نام می‌خوانند.در سالیان گذشته آب مازاد چشمه‌های معدنی به خصوص آب گامیش گلی از سمت جنوب شرقی وارد نهری می‌شد و به فاصله یکصد و پنجاه متری آسیابی را می‌گردانیدند. این آسیاب در آن ایام از گرانبهاترین آسیاب‌های آذربایجان به شمار می‌آمده زیرا بر خلاف آسیاب‌های دیگر آب آن در زمستان یخ نمیزده است در تمام فصول کار می‌کرده است. ر سال حدود چهار میلیون گردشگر از سراسر ایران برای بازدید و استفاده از این چشمه‌ها به این شهر سفر می‌کنند.

یکی از معروف‌ترین چشمه‌های آبگرم این شهر گاومیش گلی است که همیشه مملو از افرادی ست که عقیده دارند، با شنا در چشمه‌های آبگرم، بیماریهای مانند روماتیسم و بیماریهای پوستی خود را تحت درمان قرار می‌دهند.منابع :http://gizmiz.com/http://www.sareincity.

com/http://earthlife.blogfa.com/http://imperia.ir/http://www.

mehrnews.com/.