اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پیست اسکی شمشک
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

این پیست در پنجاه و هفت کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده است که در شهر دربندسر از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات قرار دارد. برای دسترسی به این پیست می‌توان از مسیر لشکرک-فشم و کرج-گچسر که فقط در فصل تابستان قابل دسترسی است استفاده نمود. بلندترین نقطه پیست سه هزار و پنجاه متر و پایین‌ترین نقطه آن دو هزار پانصد و پنجاه متر از سطح دریا ارتفاع دارد.بنیان گذار این پیست مهندسین آلمانی می‌باشند .

فعالیت اسکی در این پیست از سال هزار و سیصد و بیست و هفت آغاز شد و در سال هزار و سیصد و سی و هفت با نصب تله اسکی به طول دویست و پنجاه متر که به شکل سه پایه ای بود به صورت حرفه ای‌تر فعالیت خود را ادامه داد. در سال هزار و سیصد و هفتاد و پنج ، اصلاحاتی صورت گرفت و این پیست از طرف فدراسیون اسکی جهان به عنوان پیست بین المللی شناخته شد.این پیست دارای دو دستگاه تله‌سیژ، دو دستگاه تله‌اسکی بشقابی و دو دستگاه تله‌اسکی چکشی و همچنین مجهز به نورافکن زرد می‌باشد که می‌توان تا پاسی از شب در آن به اسکی پرداخت.طول فصل اسکی معمولاً از اوایل آذر تا اواسط فروردین می‌باشد.

امکانات اقامتی دربندسر، شامل دو هتل می‌باشد . هتل دربندسر دارای سی و دو اتاق و چهار سوئیت می‌باشد و در رتبه بندی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دو ستاره به شمار می‌اید همچنین چهار رستوران در این پیست فعالیت می‌کنند که یکی از آنها در قله واقع شده است.از دیگر امکانات این پیست می‌توان به دو دستگاه برف کوب بسیار پیشرفته اشاره کرد که پیست‌ها را برای استفاده اسکی بازان آماده می‌سازند همچنین ژنراتوری پر قدرت جهت مواقع قطع احتمالی برق پیش بینی شده که در مواقع لزوم توان راه اندازی کلیه دستگاه‌های بالابر را دارد . بهداری پیست از دیگر امکاناتی است که در کنار پیست قرار دارد و اقدامات اولیه جهت کمک به آسیب دیدگان احتمالی ارائه می‌دهد .

مکانی به عنوان مدرسه اسکی زیر نظر هیئت اسکی استان تهران ، جهت استقرار مربیان رسمی فدراسیون با کادری مجرب و آموزش دیده احداث شده است که آماده ارائه آموزش صحیح تکنیک‌های اسکی از سطح مبتدی تا پیشرفته به مراجعین می‌باشد که این کار علاوه بر توسعه ورزش مفرح اسکی باعث جلوگیری از آسیب دیدن افراد مبتدی و نو آموزان می‌گردد. در طبقه بالای این مدرسه پایگاه قهرمانی واقع شده است که دارای چند سوئیت می‌باشد و جهت اسکان تیم‌های ملی و شهرستانی در زمان برپایی اردوهایشان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعدادی مغازه اجاره اسکی که به صورت تعاونی می‌باشد در محدوده پیست وجود دارد که علاقه مندان و ورزشکارانی که نیاز به تهیه لوازم اسکی دارند می‌توانند با مراجعه به این فروشگاه‌ها وسایل مورد نیاز خود را تهیه نمایند . پارکینگ پیست با فضایی مناسب و کافی جهت استقرار خودروها ی مسافران و ورزشکاران مراجعه کننده به این پیست در نظر گرفته شده است ،همچنین یک دستگاه بلدوزر مخصوص پیست جهت به کار گیری در برف روبی جاده منتهی به پیست در زمستان و اصلاح وایجاد مسیر‌های جدید پیست در فصل تابستان خریداری شده است .

منابع : http://www.skidarbandsar.com/XMoarefiPist.htmlhttp://www.

skifed.ir/fedd.asp?id=23352http://fa.wikipedia.

org/http://www.darbandsarski.ir/.