اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دریاچه سد لتیان
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

این سد بر روی رودخانه جاجرود ، در حدود ده کیلومتری شمال شرقی تهران و در منطقه لواسانات واقع شده است . سد لتیان که از نوع سد‌های بتنی می‌باشد یکی از منابع اصلی تأمین کننده آب تهران می‌باشد که حدود سی درصد از آب آشامیدنی شهر تهران را تأمین می‌نماید.این سد در جنوب شهر لواسان قرار دارد و در محلی که رودخانه برگ جهان به جاجرود می‌ریزد و در دره‌ای در میان کوه جاجرود و کوه بندک ساخته شده است که در شمال آن کوه آلون قرار دارد. در نزدیکی دریاچه این سد دو پارک جنگلی زیبا به نام‌های لتیان و تلو نیز واقع شده است .

آب این سد از رودخانه جاجرود تامین می‌شود. رودخانه‌های کُندرود (لوارک) ، افچه ، برگ جهان از دیگر آبریزهای این سد به شمار می‌آیند.کف دریاچه این سد در ارتفاع هزار و ششصد متری از سطح دریا قرار دارد.در سال هزار و سیصد و سی و هشت مطالعات برای احداث سد آغاز گردید و در سال هزار و سیصد و چهل و دو عملیات احداث آن شروع و در سال هزار و سیصد و چهل و شش به بهره برداری رسید.

این سد قبل از انقلاب اسلامی ایران همچون شهر لواسان که شهر فرحناز نام داشت فرحناز نامگذاری شد که مورد اعتراض اهالی لواسان قرار گرفت و پیروزی انقلاب اسلامی دوباره به نام‌های سابق خود بازگردانده شدند. لتیان نام روستایی بود که به همراه چند روستای دیگر زیر آب رفت.برای رسیدن به این سد می‌توان از راه جاده لشگرک و گردنه قوچک ..

.مشاهده کامل متن یا بزرگراه تهران-دماوند استفاده نمود. محله هایی از شهر لواسان که در شمال دریاچه سد لتیان قرار گرفته‌اند عبارت‌اند از: سبو بزرگ،کلاک، ناران، گلندوک، جائیج، نجارکلا، ناظم آباد و شورکاب. گردشگران می‌توانند در این سد به ورزشهای آبی همچون قایقرانی، اسکی روی آب و ماهیگیری نیز بپردازند.

منابع:http://fa.wikipedia.org/http://www.thrw.

ir/http://dadaryha.com/http://mosaferat.blogfa.com/post-8.

aspx.