اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه اعلا
استان:
تهران
شهرستان:
دماوند

معرفی نامه

چشمه دماوند در دامنه ارتفاعات شمال غرب آن , در فاصله 3500 متری مرکز شهر دماوند، میان یکی از دره هایی که آبریز از غرب به شرق امتداد دارد و به رودخانه مرکزی دماوند متصل می‌شود واقع شده است.سر منشا حیات در این منطقه چشمه آب گوارایی است که ضمن زایش حیات گیاهی و انسانی، زیبایی، طراوت و صفایی خاص به این مکان زیبای گردشگری بخشیده است.آب این چشمه که ˈاعلاˈ نام دارد از زیر صخره سنگی می‌جوشد که دارای صلابت و استحکام زیادی است و گفته می‌شود این چشمه که آب آن قبلا خیلی بیشتر از این مقدار بوده مردم به آن احترام خاص می‌گذاشتند و گرامی اش می‌داشتند. دربارهٔ چشمه‌های آبی مناطق مختلف گمانه زنی‌های فراوانی وجود دارد، اما چیزی که مشخص است، آب چشمه اعلا، از باران و برف سالیانه که به خاک نفوذ می‌کنند، می‌جوشد.

برف‌های روی قلهٔ دماوند مسیری بسیار طولانی را از میان لایه‌های مختلف در داخل کوه طی می‌کنند تا به مخزنی در دل کوه برسند. چشمه اعلا با دو مظهر مشخص در شمال شهر دماوند و جنوب ارتفاعات دماوند واقع است, اطراف چشمه پوشیده شده از رسوبات آبرفتی دوران چهارم زمین شناسی و آهک‌های سخت دولومینت است. مظهر چشمه در مجاورت همین آب معدنی طبیعی از رشته آب‌های بیکربناته کلسیک سبک سرد و خوراکی است. محوطه پیرامون چشمه امروزه به مجموعه وسیعی تبدیل شده که علاقه مندان به طبیعت و خستگان از زندگی شهری را هنگام .

..مشاهده کامل متن غروب و روزهای تعطیل گرد خود جمع می‌کند.نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که آب معدنی چشمه اعلا دماوند، تاثیر معنی دار خود را بر کاهش فشار خون در مبتلایان به پرفشاری خون با تاثیر بر میزان کاتیون‌های کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم نشان داده که این تاثیر می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد.

منبع:http://damavandnameh.ir/showT.aspx?http://damavandcity.mihanblog.

comhttp://www.irna.ir/fa/News/80368984.