اطلاعات بیشتر


نام مکان:
گنبد مینا
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

گنبد مینا به عنوان بزرگترین آسمان نمای خاورمیانه و یکی از برترین‌های آسمان نماهای جهان جلوه گاه درخشش ماه و خورشید و ستارگان است. گنبد مینا دری است به خانه افلاک. پنجره ای است گشوده به کهکشان‌های بی انتها و تو در تو. گنبد مینا اگرچه یکی از پیشرفته‌ترین آسمان نماهای جهان است و به لحاظ فناوری در زمره برترین‌های جهان جای گرفته است، اما یاد آور گنبدهای باستانی ایرانی است.

جلوه ای نوین از دانش روز و تخصص ایرانی. اگر از فراز تهران به مجموعه عباس آباد نگاه کنید گنبد مینا همانند خورشیدی که در حاشیه اش منظومه ای از کرات را می‌توان ملاحظه کرد.بخش‌های عمده این پلانتاریوم هم اکنون افتتاح شده و با امکانات ویژه تکنولوژیک، به مخاطبان کمک می‌کند اطلاعات تازه ای درباره زمین شناسی، زیست شناسی و همچنین نجوم به دست بیاورند و به مطالعه و تجربه علوم مرتبط با کره زمین بپردازند.سطح این محوطه که در حاشیه جنوبی بزرگراه همت در ضلع جنوب محور 32 (بلوار چهارباغ دیدار) واقع است حدود 11000 مترمربع پیش‌بینی می‌شود.

در این پارک، کالبد و فضای آسمان نما که از معماری یک کره فضایی به قطر 30متر برخوردار است٬ جانمایی شده است. در این کره٬ سفر به کهکشان نمایش داده می‌شود ، قرارگیری این کره در حاشیه بزرگراه همت٬ بهترین دید و منظر شهری برای رویت این مجموعه از بزرگراه همت ومدرس و حقانی را به وجود می‌آوردپلانتاریوم یا همان ...

مشاهده کامل متن آسمان‌نما، تالاری است که در آن نمایی از ستارگان، سیاره‌ها و دیگر پدیده‌های آسمانی برای اهداف آموزشی یا سرگرمی نمایش داده می‌شود. معمولاً آسمان‌نما دارای گنبدی است که بینندگان در زیر آن می‌نشینند و تصویری از آسمان را که با پروژکتور مخصوصی بر سقف گنبد می‌افتد نگاه می‌کنندتدریس علم نجوم عمدتاً متکی بر مشاهده ستارگان و سیاراتی است که در آسمان شب ظاهر می‌شوند. در عین حال کمتر مکان آموزشی را می‌توان یافت که از فضای باز بتواند به خوبی جهت آموزش ستاره شناسی استفاده نماید. عواملی همچون یافتن مکان مناسب، مطلوب بودن شرایط جوی، صاف و تاریک بودن آسمان شب، مشاهده تعداد زیادی ستاره که بصورت فشرده در کنار یکدیگر قرار دارند، تصور خطوط فرضی دستگاههای مختصات در آسمان و .

.. باعث می‌شود که آموزش این علم در فضاهای باز با دشواری انجام پذیرد. با استفاده ازآسمان نما می‌تواناکثر مسائل مربوط به فراگیری علم نجوم را در محیطی مناسب و با امکانات نمایشی گسترده به نمایش گذاشتدر مرکز گنبد آسمان نما یک پروژکتور قرار دارد که شامل پروژکتورهای جداگانه ای برای خورشید، ماه، سیارات و ستارگان می‌باشد.

این پروژکتورها توسط موتورهای دقیقی به حرکت در می‌آیند و در صورت لزوم سرعتشان را سریع و یا آرام می‌کنند. می‌توان این پروژکتورها را طوری ساخت که آسمان شب را در هر زمانی در گذشته یا آینده نشان دهندبوستان منظومه شمسیبوستان منظومه شمسی در سایتی به وسعت 321 10 مترمربع به عنوان سومین بوستان موضوعی حدفاصل بوستان بنادر و باغ گل در ادامه طرح مفهومی سفرنامه به عنوان بوستان سفرهای آسمانی با محوریت گنبد مینا به عنوان مرکزی برای اشاعه علوم در شاخه‌های متنوع برای تمامی گروه‌های سنی با سطح علمی متفاوت طراحی و اجرا گردید.هندسه بوستان به مرکزیت گنبد آسمان نما برگرفته از شمایل و نقش مرکزیت خورشید با استفاده از المانهای معماری ایرانی- اسلامی و سکوهای دایره شکل حلقه زده به عنوان سیارات در اطراف آن و قرار گرفته بر روی مسیر‌ها با رعایت شیب طبیعی سایت و با استفاده از پله‌های دسترسی و رمپ‌های معلولین به عنوان مدار‌های آسمانی به خوبی مبین موضوع بوستان و نقش آن در مجموعه تفرجی است.این گنبد به عنوان پاتوق نجوم و فضانوردی جهت گردهمایی علاقه مندان به همراه سالن VIP امکانات لازم جهت حضور افراد را فراهم می‌نماید.

به منظور ایجاد حس فضایی موضوعی مناسب و در خور این پروژه تلفیقی از سه روش جهت نورپردازی خارجی محوطه پیشنهاد گردیده است.اول شامل تعدادی حجم طراحی شده با الهام از فرم شهاب سنگ که در جهات متفاوت در سایت جانمایی می‌گردد و به هنگام شب با نوری که از خود متصاعد می‌کنند موکد موضوع بوستان هستند.نمایشگاه_ موزه علومپروژه گنبد مینا (پلانتاریم)از سه بخش اصلی نمایشگاه و گالری علوم ،سالن سینما و رینگ‌های تاسیساتی تشکیل یافته است که در فضای نمایشگاه‌های علوم به عنوان یک کمربند عملکردی پیرامون گنبد نمایش به کار برده می‌شود.نمایشگاه علوم به صورت دوره ای در هر دوره از فعالیت به نمایش ادوات و وسایل عملکردی مرتبط با موضوعات علمی اعم از نجوم،ریاضیات.

..می پردازد.کافی شاپ خانه فضاییاین رستوران که با ایده یک خانه فضایی با هندسه خاص بر روی یکی از سکوهای پیش بینی شده جانمایی گردیده به ارائه خدمات به مراجعین یاری می‌رساند و امکان لختی آسودن در این بوستان ویژه را با حس یک مکان فرا زمینی فراهم می‌نماید.

بنای VIPاین بنا در زیر زمینی در قسمت ورودی جنوبی بنای اصلی پلانتاریوم احداث گردیده ،شامل فضاهای اداری و سالن‌های کنفرانس در نقش یک فضای مکمل به ایفای نقش می‌پردازد.این مکان امکان گردهمایی گروه‌های مختلف که با هدفی مشخص در رابطه با موضوعات علمی گرد هم آمده اند را در فضایی مجهز فراهم می‌آورد.ساختمان جنبی پلانتاریوم (سیمولاتور و فروشگاه)فروشگاه پیش بینی شده بر روی یکی از سکو‌ها محل عرضه محصولات علمی است تا بر آورده کننده نیاز مراجعین در زمینه این نوع محصولات باشد.سیمولاتور در راستای شبیه سازی آنچه در پلانتاریوم روی می‌دهد در مقیاس خرد در قسمت شرقی سایت مجموعه جانمایی گردیده.

ورودی بوستان منظومه شمسی از سمت پل ابریشم یکبا استفاده از المانهایی متشکل از یک اسطرلاب*واقع بر روی پایه در نقش نشانه ای از علوم ایرانی به ویژه علم نجوم و ستاره شناسی در ورودی این بوستان به همراه پایه چراغ هایی که با شمایلی تاب خورده بسان نگهبانان مجموعه رخ می‌نمایند حس ورود از فضایی به فضای دیگر به خوبی احساس می‌گردد.با جانمایی این المانها در مجاورت یکدیگر مفهوم آستانه به عنوان فضایی مفصل گونه در میان دو فضای بوستان بنادر و سفرهای آسمانی رخ می‌نماید. *اسطرلاب مسطّح از ترسیم نقاط کرة سماوی بر یک سطح صاف حاصل می‌شود و مانند کامپیوتری آنالوگ برای فراهم آوردن داده‌های رصدی و انجام محاسبات نجومی به کار می‌رود.سینما گیم هفت بعدیساختمان سینماگیم واقع بر یکی از سکوها یی که پیش‌تر راجع به آن صحبت شد با ساختار کروی، به لحاظ شاکله کلی نیز یاد آور یک حجم آسمانی نظیر سیاره است.

جانمایی و اجرای کاربری سینما گیم از این رو در دستور کار قرار گرفت تا با استفاده از تکنولوژی روز و خلق فضای چند بعدی امکان تجربه مکانی را فراهم نماید که به واقع در شرایط زندگی عادی این تجربه امکانپذیر نیست و از این رو به القای فضای دست نیافتنی کهکشان‌ها در بوستان سفرهای اسمانی یاری رساند.منبع :http://www.abasabad.net/.