اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل تاریخی سامیان
استان:
اردبیل
شهرستان:
اردبیل

معرفی نامه

پل تاریخی سامیان در روستای سامیان و در 15 کیلومتری شهرستان اردبیل و جاده اردبیل به مشگین شهر قرار دارد . این پل در مسیر ارتباطی جاده اردبیل به قفقاز بر روی رودخانه قره سو واقع شده است . بر اساس اسناد موجود قدمت تاریخی و ساخت این پل به دوران حکومت صفویان بر می‌گردد . از نظر معماری پل سامیان پلی شش چشمه و اجرا شده با بدنه آجری پایه طاق سنگی می‌باشد.

دهانه میانی پل ، بزرگتر از دهانه‌های جانبی می‌باشد که بصورت متقارن در دو طرف این دهانه قرار گرفته اند. بزرگتر بودن دهانه وسطی باعث زاویه دار بودن دست انداز و عرشه پل شده است. به نظر می‌رسد که این پل قبلاً دارای هفت چشمه و بصورت متقارن بوده که به مرور زمان یکی از دهانه‌ها از بین رفته است. در خصوص تاریخچه این پل می‌توان گفت که این پل یادگار دوره صفویه می‌باشد که در مسیر ارتباطی شهر اردبیل به مغان و ارمنستان از طریق جاده قدیم مشگین شهر بنا شده است.

از نظر فنی و مهندسی ، این پل شامل شش دهانه اجرا شده با سنگ و آجر بصورت قوس‌های شاخ بزی و موج شکنهای سنگی می‌باشد. موج شکنهای این پل در دو طرف نما متفاوت است. یک طرف پل به صورت منحنی و طرف دیگر به صورت تیز اجرا شده است. بر روی این پل چهار میل راهنما در منتهی الیه چهارگوشه پل وجود داشته که به مرور زمان از بین رفته اند.

پل سامیان با ۵۵ متر درازا؛ ۴ متر پهنا و ۵ متر بلندا بر دو سوی رودخانه قره ...مشاهده کامل متن سو استوار شده است.

این پل کهن را پل سرخ سامیان گویند که سرخی آن از سرخی آجرهایش است. پایه‌های این پل سنگی اند. طرفی از پل که رودروی قره سو قرار گرفته موج شکنهایی به شکل مثلثی دارد. موج شکنهای طرف دیگر نیم دایره ای است که پشت بندهای منحنی وارش نقش به سزایی در زیبایی آن داشته اند.

این پل به شماره ثبتی 884 در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است .منبع :ardabil.irib.irhttp://www.

irna.ir/www.khateghermez.com/.