اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستا و آبشار برگ جهان
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

برگ جهان روستایی زیبا از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات است ، این روستا در ضلع شمال غربی لواسان بزرگ، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز واقع شده است. ارتفاع روستای برگ جهان از سطح دریا 2026 متر است ، آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. رودخانه برگ جهان، از ارتفاعات اطراف روستای برگ جهان سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به رودخانه رودبار به سد لتیان می‌ریزد ، طول رودخانه برگ جهان 10 کیلومتر و مساحت حوضه آن 39 کیلومتر مربع می‌باشد. برگ جهان از جمله روستاهای قدیمی منطقه لواسانات است ، سفال‌های به دست آمده از لایه زیرین این روستای کوهستانی نشانگر قدمت تاریخی این روستا است.

مردم روستای برگ جهان به زبان فارسی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.مشاغل عمده مردم این روستا زراعت، باغداری و دامداری است و برخی نیز به فعالیت‌های خدماتی می‌پردازند. گندم، جو و بنشن عمده‌ترین محصولات زراعی و گردو، سیب، زردآلو، گیلاس، آلبالو و هلو از محصولات باغی و سردرختی‌های این روستا است. فرآورده‌های لبنی از قبیل شیر، ماست، کره و تولید عسل نیز در این روستا رواج دارد.

مصالح خانه‌های قدیمی عمدتاً شامل سنگ، خشت، گل و چوب است. دیوار خانه‌های قدیمی ضخیم و سقف آن‌ها با تیرهای چوبی سرشاخه‌های درختان و اندود کاهگل پوشیده شده است.طی چند دهه اخیر بناهای قدیمی ..

.مشاهده کامل متن این روستا تخریب و به جای آن‌ها ساختمان‌های جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده است. محلات سر ده، پا ده، رودبار و شاهان کالبد روستای برگ جهان را تشکیل می‌دهند.در بازسازی برخی خانه‌های قدیمی از سقف‌های شیروانی و یا روش ایزوگام استفاده شده است.

خانه‌های قدیمی اکثراً یک طبقه و ساختمان‌های جدید دو یا چند طبقه ساخته شده اند. علیرغم تغییرات فضای کالبدی، باغچه‌های سرسبز و پر گل فضایی سرشار از سرزندگی و نشاط پدید آورده اند.روستای کوهستانی برگ جهان با چشم اندازهای جذاب ارتفاعات اطراف گسترده باغات سرسبز و مزارع پیرامون حواشی رودخانه برگ جهان و مسیرهای زیبای کوچه باغ‌های روستا یکی از زیباترین و جذاب‌ترین روستاهای استان تهران به شمار می‌آید. این روستای زیبا با مناظر دلفریب و جلوه‌های کم نظیر به ویژه در بهار و تابستان هزاران گردشگر شهری را به سوی خود جلب می‌کند.

روستای برگ جهان دارای آبشاری زیبا است که با یک کوهپیمایی یک ساعته به آن خواهید رسید. بعد از رسیدن به لواسان به سمت افجه و سپس روستای برگ جهان ادامه مسیر دهید تا آبشار برگ جهان در شمال شرقی روستا یکی از جاذبه‌های گردشگری برگ جهان را ببینید. این آبشار در مسیر صعود به قله‌های سرسیاه غار (سیاه چال‌ها) قرار گرفته و همچنین مقصد طبیعت‌گردانی است که به قصد پیاده روی و کوهپیمایی به این روستا عزیمت می‌کنند. بعد از گذشت تقریبا پنج دقیقه پیاده روی از داخل روستا از یک پل ماشین رو که در طرف راست قرار دارد عبور کرده ، بعد از قرار گرفتن در مسیر باغ‌ها راه اصلی را ادامه داده و بعد از گذشتن 10 دقیقه به دو راهی رسیده که سمت راست آن به رودخانه می‌رسد در صورت کم آب بودن رودخانه از آن گذشته و با حرکت در جهت خلاف جریان آب به سمت محل تلاقی رودخانه‌ها و بعد به سمت آبشار می‌رسید.

اما راه سمت چپ کمی بالاتر از پای کوه گذشته و به همان محل تلاقی رودخانه‌ها می‌رسد. آرامگاه متبرکه امامزاده اسماعیل (ع) که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است ، در ضلع غربی روستا قرار دارد. بنای قبلی بقعه با قدمت حدود 700 سال از جنس سنگ و ساروج نشان دهنده یکی از میراث‌های با ارزش گذشته دارد که اکنون جای خود را به بنایی با پلان مربع شکل و گنبدی مخروطی با پوشش شیروانی داده است که حدود 50 متر مربع مساحت دارد ، بنای بقعه در سالهای اخیر بازسازی گردیده است.در فصول بهار و تابستان زائرین بسیاری به این بقعه مبارکه مشرف می‌شوند، این بقعه با توجه به وجود باغات پیرامون آن علاوه بر فضای معنوی و زیارتی از محیط گردشگری نیز برخوردار است.

این بقعه که قدمت اولیه آن به قرن ششم و هفتم هجری باز می‌گردد ، در فهرست آثار تاریخی فرهنگی سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.در ضلع غربی روستا و در شمال رودخانه برگ جهان صخره رسوبی بزرگی قرار دارد که از سطح زمین‌های جنوبی حدود 45 متر ارتفاع دارد و اطراف آن را باغات روستا فرا گرفته اند ، این تپه که در جهت شمالی – جنوبی گسترش یافته به تنگل خانه مشهور است ، به نظر می‌رسد این تپه در گذشته قلعه ای بوده است که مردم روستا در مواقع احساس خطر و یا تهاجمات دشمنان به آن پناه می‌برده اند ، این اثر در مورخه 1 مهر ماه 1382در فهرست آثار ملی به شماره 10371 به ثبت رسیده است.در فاصله 3 کیلومتری شمال روستای برگ جهان و در ارتفاع 2720 متری بقایای قلعه ای به جا مانده است که آن را قلعه دختر یا قلعه بند می‌نامند. این قلعه طی دهه‌های اخیر تخریب گردیده و مصالح آن در سایر بناهای روستا مورد استفاده قرار گرفته است.

در ارتفاعات شمال غربی روستای برگ جهان غاری وجود دارد که به زندان خانه لار معروف است ، ابعاد دهانه غار 2×2 متر و طول آن در حدود 30 متر است. در درون این غار چند راه فرعی وجود دارد که عمق چندانی ندارند ، ظاهراً در گذشته این غار به عنوان زندان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.اگر چه امروزه جوانان این روستا نیز همانند سایر نقاط کشور به بازی‌های جمعی رایج و به ویژه بازی فوتبال و والیبال علاقمندند اما بازی‌های سنتی الک دولک و هفت سنگ هنوز هم در میان مردم این روستا رواج دارد.در این روستا تهیه و پخت انواع غذاهای محلی برای مصرف خانوارها رایج است و غذاهای محلی آبگوشت، انواع آش ها، قیمه و انواع کباب‌ها به گردشگران ارائه می‌شود.

دسترسی:مسیر اول : تهران - جاده گردنه قوچک - گلندوئک - روستای افجه - روستای برگ جهانمسیر دوم : تهران - جاده دماوند - جاجرود - سد لتیان - روستای نیکنامده - روستای برگ جهانمنبع:http://www.yjc.irhttp://koohestan-n.persianblog.

irhttp://www.bargejahan.com/http://www.bartarinha.

ir/.