اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دشت جانستون
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

روستای آبنیک روستایی سرسبز و خوش آب و هوا از توابع بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات است. برای دیدن آن باید به 12 کیلومتری شمال شرقی فشم، بعد از روستاهای زایگان و لالان بروید. ارتفاع روستای آبنیک 2400 متر از سطح دریا است. جمعیت روستا در تابستان حدود 150خانوار است که در زمستان به کمتر از یک سوم این مقدار کاهش می‌یابد.

آبنیک با دارا بودن آب و هوای سرد و ییلاقی، حاشیه سرسبز رودخانه کلارود و دامنه‌های گسترده کوههای اطراف همه ساله بخصوص در فصول بهار و تابستان پذیرای گروه گردشگران از تهران و سایر نقاط کشور است. رودخانه کلارود (که محلی‌ها به آن رودخانه آبنیک می‌گویند) به طول 7 کیلومتر از کوه‌های جانستون و خرسنگ سرچشمه گرفته و یکی از سرشاخه‌های رودخانه جاجرود به شمار می‌آید. رویش انواع گیاهان خوراکی و دارویی محل حایز اهمیت زیادی است. از نقاط دیدنی این محل دشت جانستان است که در شمال تنگه آبنیک قرار دارد.

دشتی زیبا با مناظری دل انگیز که کوهنوردان معمولا از این نقطه برای فتح قله جانستون حرکت می‌کنند.با پیاده روی در دره آبنیک، عبور از رودخانه و طی کردن مسیری صخره‌ای که شیب نسبتآ تندی دارد، بعد از حدود یک تا یک و نیم ساعت به دشت جانستون می‌رسید. دشتی مسطح با چشم اندازی وسیع که در بهار و تابستان بسیار زیبا و سرسبز است. دشت جانستون از ارتفاع حدود 2 هزار و 750 تا 3 هزار متر گسترش دارد.

در مورد ...مشاهده کامل متن علت انتخاب این نام برای دشت و قله مشرف به آن اطلاعات دقیقی در دست نیست.

به روایتی اولین صعود کننده به قله جانستون یک تبعه خارجی به نام "John Stone" بـوده است و روایتی دیگر سخت بـودن صعود این قله و وجود صخره‌های سنگی در اطراف آن را دلیل انتخاب این نام می‌داند و آن را به جان ستان تعبیر می‌کند.در مسیر دشت جانستون، از همان ابتدای راه که از روستا خارج می‌شوید کمی که در پیچ و خم جاده به جلو می‌روید رودخانه خروشان آبنیک، کوه‌های سربرافراشته و کوه‌‌پایه‌های سرسبز، باغ‌های پراکنده گیلاس و آلبالو در طول مسیر و سبزه‌ها و گل‌پر‌های بلند در دو طرف جاده نوید یک پیاده روی فرح بخش و یک روز بیاد ماندنی در دل طبیعت را به شما می‌دهند. اگر اهل پیاده روی در طبیعت هستید پیشنهاد میکنم که خودروی خود را داخل روستا و یا در ابتدای "خیابان جانستان" در یک محل مناسب پارک کرده و پیاده روی به سمت دشت را آغاز کنید چون این جاده با طبیعت سرسبز اطرافش آنقدر زیباست که حیف است به آبنیک بروید و در این جاده زیبا قدم نزنید.با حرکت در خیابان اصلی روستا، پس از عبور از دو پل به یک دوراهی با تابلوی راهنما می‌رسید که سمت راست "خیابان جانستان" و سمت چپ "امامزاده ابراهیم" را نشان می‌دهد.

وارد خیابان جانستان شده و در امتداد رودخانه به سمت بالا حرکت کنید. پس از طی حدود 3 کیلومتر (حدود 45 دقیه پیاده روی) به انتهای خیابان جانستان می‌رسید، جایی که باید با عبور از روی چند سنگ و تنه درخت از عرض رودخانه گذر کنید. (تمام طول خیابان جانستان را با خودرو نیز می‌توانید طی کنید). بعد از گذر از رودخانه در یک راه باریک مال‌رو حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه راه تا دشت جانستون در پیش دارید.

پس از حدود 10 تا 15 دقیقه پیاده روی در این راه مال‌رو به جایی می‌رسید که باید در امتداد دره و رودخانه به سمت چپ گردش کنید. در اینجا باید حواستان باشد که از رودخانه جدا شده و در مسیر پاکوب به سمت بالا ارتفاع بگیرید تا به صخره‌های بالای مسیر برسید. آنطرف صخره‌ها دشت زیبای جانستون در انتظار شماست. دکتر غیاث الدین جزایری در کتاب زبان خوراکی‌ها درباره این روستا می‌نویسد:" در نزدیکی فشم شهرکی به نام آب نیک وجود دارد که ساکنان آن، بلند قد می‌باشند و فرزندان آن‌ها نیز خوش هیکل و بلند قامت می‌شوند، چشمه‌های این شهرک نیز به حد کافی مواد معدنی برای بلندی قد دارد".

منبع:http://www.yjc.ir/http://koohestan-n.persianblog.

ir/http://mountaineering.blogfa.com/.