اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای رسنان
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

رسنان یکی از روستاهای دهستان لواسان بزرگ بخش لواسانات در شهرستان شمیرانات استان تهران ایران است. این روستا در یازده کیلومتری جاده تهران به دماوند و در فاصله چهارده کیلومتری از شهر لواسان مرکز بخش لواسانات واقع است. بعد از گذر از مسیل جاجرود و حرکت به سمت سد لتیان شما به این روستای زیبا می‌رسید. روستایی زیبا نزدیک تهران که خوراک یک سفر یک روزه برای تعطیلات آخر هفته است.

تنفس هوای پاک و دیدن آسمان آبی غنیمتی است که شما می‌توانید طی مدت نیم ساعته و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری هر کجای اطراف تهران به آن برسید. آب و هوای رسنان در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. البته درست است که هوای در زمستان سرد است، اما دیدن این روستا را در تمام فصول به شما توصیه می‌کنیم. این روستای زیبا با مناظر دلفریب و جلوه‌های کم‌نظیر به ویژه در بهار و تابستان هزاران گردشگر شهری را به سوی خود جلب می‌کند.

روستاگردی اگر می‌خواهید روستاگردی کنید می‌توانید در ادامه روستای رسنان، به روستای کوچک ۴ باغ بروید و باز در ادامه به یک سه‌راهی خواهید رسید که سمت راست شما را به سمت دهکده کلکدر (از توابع رسنان) می‌رساند و در ادامه مسیر می‌توانید به سمت شهرستان پردیس و رودهن بروید. متأسفانه از نظر معماری هویت این روستا دگرگون شده است. طی چند دهه اخیر بناهای قدیمی این روستا تخریب و به جای آنها ساختمان‌های جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده است. بد نیست بدانید که در زمان‌های قدیم روستای رسنان از بافت قدیمی جالبی بهره می‌برد و یکی از معروف‌ترین افراد این روستا کدخدا خلیل بود که باغات و احشام بسیاری در زمان خود داشت ولی بدلیل نیکو کار بودن این فرد قسمت اعظمی از این باغات به افراد دیگری واگذار شد.

از جمله این نیکوکاری‌ها می‌توان به زمین مدرسه ساخته شده در این دهکده، زمین جهت ساخت حسینیه و زمین‌های واقع در دهکده کلکدر (از توابع رسنان) اشاره کرد که در حدود ۳۰۰ هزار متر می‌باشد و وقف سرور و سالار شهیدان اباعبدالله حسین توسط پدر بزرگ کدخدا خلیل (حاج حیدر) گردیده است. کدخدا خلیل در سن نود و پنج سالگی از دنیا رفت. منزل این فرد نامی در نزدیکی حسینیه این روستا واقع شده است و در ورودی قبرستان این روستا دفن شده است که مقبره ایشان یکی از مکانهای مورد توجه گردشگران می‌باشد.چطور برویم؟ فاصله تهران تا رسنان از اولین خروجی تهران به سمت جاجرود ۳۳ کیلومتر است اما برای رفتن به رسنان از دو راه می‌توان استفاده کرد.

یکی مسیر تهران، لواسان، نارون، هنرک، افجه و نیکنامده و سپس رسنان و دیگری تهران، جاجرود، سد لتیان، رسنان. هر دو این مسیرها آسفالته است. اگر قصد دارید از تهران به سمت رسنان بروید، می‌توانید از مسیر بزرگراه شهید بابایی، جاده لشگرک، لواسان بزرگ رفته و از آنجا راه روستای افجه را در پیش بگیرید و به روستای نیکنامده برسید و سپس از آنجا به سمت رسنان بروید ولی مسیر نزدیکتر از مسیر جاجرود، سد لتیان و رسنان می‌باشد. برای مسیر برگشت می‌توانید با ادامه راه به سمت جاده جاجرود رفته و در این مسیر از طبیعت زیبای اطراف سد لتیان نیز لذت ببرید.

از رسنان تا سد لتیان شش کیلومتر، از سد تا جاده جاجرود حدود هفت کیلومتر و از آنجا تا بزرگراه بابایی حدود ۱۵ کیلومتر راه در پیش خواهید داشت.سوغات : گندم، جو و بنشن عمده‌ترین محصولات زراعی و گردو، سیب، زردآلو، ازگیل گیلاس، آلبالو و هلو، خرمالو، آلو، گلابی توت از محصولات باغی و سردرختی‌های این روستاست. فراورده‌های لبنی از قبیل شیر، ماست، کره و تولید عسل نیز رواج دارد.منبع :www.

Rasanan.ir.