اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای بوجان
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

روستای بوجان در فاصله چهار کیلومتری از شهر لواسان مرکز بخش لواسانات قرار دارد.روستای بوجان تشکیل شده از چند طایفه 1-شیمی بوجانی 2-جهانگیری3-عباسی4-احدی5-عابدینی می‌باشد که به گفته اهالی روستا طایفه جهانگیری و شیمی بوجانی قدیمی‌ترین واصیل‌ترین طایفه وبقیه مهاجر می‌باشند مراسم روز تاسوعا در روستای بوجان معروف در بین اهالی شهر لواسان می‌باشد چنار امام زاده محمد بوجان هم یکی از قدیمی‌ترین چنارهای ایران با قدمت 800 سال می‌باشد. امامزاده محمد از نوادگان امام موسی کاظم (ع)است .بقعه متبرکه ایشان در روستای بوجان در ۱۰ کیلومتری گلندوک در بخش لواسان کوچک در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا واقع شده است .

بقعه با مساحتی حدود ۲۰ متر مربع در فضایی به وسعت حدود ۲۵۰۰ متر مربع بنا شده است و چندین درخت چنار قدیمی نیز در محل بقعه قرار دارد .قدمت بقعه به دوره صفویه باز می‌گردد .پلان بنا مربع شکل و سقف آن از داخل به صورت مدوراست که در قسمت بالا به صورت گچ بری و دارای طرح شمسه است .اراضی و موقوفات زیادی جزو در آمدهای این بقعه است.

بقعه امامزاده محمد بوجان در لیست آثار تاریخی_فرهنگی میراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسیده است .برای دیدن این امامزاده به بوجان رفتیم پس از زیارت امامزاده، گشتی در محوطه حرم می‌زنیم. حرم مطهر امامزاده بنای بسیار کوچک و قدیمی با گنبد سبز رنگ مخروطی دارد. وقتی از 6 پله امامزاده .

..مشاهده کامل متن که پایین می‌روی تا به بقعه برسی اثری از ضریح‌های زیبا و آنچنانی نمی‌بینی بلکه یک ضریح ساده و قدیمی که پارچه‌های سبز تبرکی در اطراف آن آویزان هستند نظرت را جلب می‌کند.قبل از ورودی بقعه یک فضای 6 متری وجود دارد .

بالای ضریح تصویر زیبای یک خورشید کشیده شده که از وسط آن لوستر قدیمی امامزاده آویزان شده است. حیاط امامزاده قبرستان محلی مردمان روستای بوجان بود. امامزاده دو در ورودی داشت. یکی دری که مخصوص زوار غریبه بود دیگری دری که به داخل روستا و بافت مسکونی می‌رفت.

منبع :http://boghanews.ir/http://www.farsnews.com/.