اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه کوهرنگ بختیاری
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
کوهرنگ

معرفی نامه

در منطقه کوهرنگ بختیاری چهارمحال، گردشگران می‌توانند از مناظر طبیعی دشت لاله‌های واژگون، تونل کوهرنگ، چشمه دیمه، چشمه کوهرنگ، فضاها و سکونت گاه‌های عشایری، ارتفاعات زردکوه بختیاری، پیست اسکی چلگرد، غار یخی چما، آبشار شیخ علی خان، روستای شگفت انگیز سرآقا سید، جنگل‌های بازفت، ایلراه پلکانی و پل خدا آفرین دیدن کنند. استان چهارمحال و بختیاری در قلمرو مرکزی رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد و دارای نه شهرستان مشتمل بر شهرکرد، بروجن،سامان، فارسان، لردگان، ،ین ، اردل، کیار و کوهرنگ است.جنگل ها، مراتع، آبشارها، تالاب ها، چشمه‌ها و رودخانه‌های زیادی در سطح استان چهارمحال بختیاری پراکنده هستند که هر یک از آنها مناظر بدیع و دلپذیری را بوجود آورده اند، پیوند آب با مناظر طبیعی دره، سبزه زار و اقلیم مناسب آبشارهای زیبایی همچون آبشار شیخ علی خان، دره عشق، تنگ زندان، آتشگاه همراه با تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری به این استان سرسبز جلوه و اهمیت خاصی بخشیده است.چهارمحال و بختیاری سرچشمه سه رود پرآب زاینده رود، کارون و دز با چشمه سارهای پرآب و دشت‌ها و دامنه‌های سرسبز و خرم، دارای توانمندی‌های تاریخی، فرهنگی و گردشگری وافری است که منطقه کوهرنگ بختیاری یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان کوهرنگ است که خصوصا در اردیبهشت ماه از بسیاری از علاقمندان به طبیعت پذیرایی کند.

شهرستان کوهرنگ بختیاری با مرکزیت شهر ...مشاهده کامل متن چلگرد به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی یک شهرستان توریستی، سیاحتی، عشایری و ورزشی محسوب می‌شود.

بی تردید اگر در شهرستان توریستی کوهرنگ سرمایه گذاری مناسبی انجام گیرد، این شهرستان می‌تواند مکانی مناسب برای جذب توریست هایی از داخل و خارج باشد. زیرا دارای شرایط خاصی از نظر آب و هوایی است به طوریکه در فصول مختلف سال پذیرای گردشگران است. از ابتدای آذر ماه تا اواخر اسفند پیست اسکی چلگرد که در 85 کیلومتری شهرستان شهرکرد قرار دارد و دسترسی به آن از منطقه زاگرس امکان پذیر است می‌تواند پذیرای 20 تا 30 هزار نفر در هر سال باشد. در فصل زمستان بارش برف در ارتفاعات زردکوه به بیش از 15 متر می‌رسد که باعث بوجود آمدن یخچال‌های دائمی شده است.

وجود این مقدار برف در فصل زمستان باعث شده تا اشخاص زیادی از شهرهای مختلف برای اسکی کردن به کوهرنگ سفر کنند، همچنین وجود دشت لاله‌های واژگون در این منطقه باعث شده تا در اردیبهشت ماه هر سال هزاران نفر به کوهرنگ سفر کنند، این دشت زیر پوششی رنگارنگ از لاله‌های سرخ رنگ و زرد رنگ و واژگون، در دوازده کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی کوهرنگ آرمیده است. هوای لطیف، سبک و پاک دشت و پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند آن چشم و دل هر بیننده را می‌نوازد.متاسفانه مسافرانی که به دیدن این لاله‌ها می‌آیند، بدون توجه به این همه زیبایی، لاله‌های نجیب و سر به پایین افکنده را از ریشه کنده و با خود به عنوان یادگاری می‌برند که اگر این کار ادامه پیدا کند و برای حفظ و نگهداری لاله‌ها اقدامی صورت نگیرد، تنها و تنها شاهد مرگ لاله‌ها خواهیم بود و هر ساله می‌بینیم که از تعداد آنها و وسعت دشت کاسته می‌شود. با اینکه محیط زیست برای حفظ و نگهداری دشت لاله‌های واژگون اجازه عبور به عشایر را به این منطقه نمی‌دهند اما گردشگران بدون آگاهی آنها را از بین می‌برند و هنوز در این راستا هیچگونه فرهنگ سازی مناسبی انجام نشده است.

منابع :fa.wikipedia.orgmiraschb.irhttp://www.

bktiyary.blogfa.com/http://www.mohamadbabadi.

blogfa.com/post/15.