اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه بازفت(تلورد)
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
کوهرنگ

معرفی نامه

شهرکرد- بازفت" چهارمحال و بختیاری را بسیاری از ایرانیان یا به بهارش می‌شناسند یا به انباشت برفهای زمستانی اش."بازفت"شهرستان کوهرنگ در190 کیلومتری شهرکرد،سرچشمه رودهای فلات مرکزی و جنوبی ایران است. بهار بازفت، تصویری زیبا از یک اثر هنری را رقم می‌زند و در دورنمای تصویر آن، آمیزه ای از ترکیب رنگ‌های سرد و تند طبیعی است که دار ای عمق میدانی زیبا برای دیدن است و وصف بهار کوهرنگ بویژه بخش بازفت را فقط با کلک خیال انگیز واژگان می‌توان توصیف کرد . تصاویر شاعرانه "تاراز" و شاعرانگی کوه و درخت و دره و رود ،‌میدانی برای زیبا دیدن طبیعت خداست که هرچه بیشتر خیره شوی، به ابعادی تازه‌تری از بهشت روی زمین می‌رسی.

بسیاری از مردم و هنرمندان،کمتر با بهار بازفت آشنایی دارند اما نقطه شاعرانه گردشگری در ایران را بازفت باید دانست و بهار بازفت، بهار فصل گردشگری ایران است، چرا که هر روز، این منطقه در فصل بهار به رنگی زیبا آراسته می‌شود و ممکن است روز بعد رنگهایی که پیشتر دیده ای، دیگر در طبعیت روز بعد نبینی. وجود بافت و کوچ عشایر در فصل بهار، این منطقه را به "اکو موزه" بزرگ کشور تبدیل کرده و کوچ عشایر و زندگی عشایری و مناطق بکر این منطقه گنجینه طبیعی ایران است که حداقل باید یک بار خودتان آن را ببینید. گوناگونی زیبایی‌های طبیعی منطقه به شکلی است که بخش بازفت را به عنوان یک منطقه چهار فصل گردشگری معرفی کرده ..

.مشاهده کامل متن و در این منطقه از شهرستان کوهرنگ،گیاهان در حاشیه هایی از انبوهی برف رشد می‌کنند و تابلوهای زیبایی از خلقت خداوند را به نمایش می‌گذارند. وجود چند چشمه سار خنک و خروشان، رودخانه‌های جاری بازفت و زاینده رود و کارون، رنگ طبیعی بهار و کوچ عشایر و زندگی عشیره ای نیز به این زیبایی خدادادی افزوده است.شش کانون در محور بازفت شهرستان کوهرنگ برای توسعه گردشگری وجود دارد که از این تعداد، دو کانون اصلی، دو کانون مکمل و دو کانون بین راهی محسوب می‌شود و کانونهای گردشگری محور" جاده بازفت" چهارمحال و بختیاری، دارای ظرفیت بالایی برای پذیرش گردشگران فلات مرکزی ایران است.

کانون های"پهنوس"با 22 هکتار وسعت و شهرک عشایری"چبد"به عنوان دو کانون اصلی گردشگری، "چشمه گردو" و" آبسرده" به عنوان کانونهای بین راهی و چشمه "پنجره دید" و" آب شوره" بازفت نیز به عنوان کانونهای مکمل نقش مهمی در دیدار گردشگران از این سرزمین سحرانگیز طبیعی ایران برعهده دارد. مسیر جاده بازفت دارای پتانسیل بسیار زیاد و منحصر به فردی برای جذب گردشگر است و گردشگران اصفهان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری را به سمت خود کشانده است. به گزارش ایرنا ، بازفت در شهرستان کوهرنگ چهار محال و بختیاری در مسیر خوزستان از دیرباز محل کوچ ییلاق و قشلاق و ایلراههای عشایر بوده و همواره توجه گردشگران بویژه گردشگران خارجی را برانگیخته است. هم اکنون 147 کیلومتر از محور بازفت به خوزستان در حال احداث ، آسفالت و مرمت است و در آینده قرار است،به عنوان یکی از راه‌های مواصلاتی استان درحد فاصل بین بازفت شهرستان کوهرنگ و مسجد سلیمان و ایذه در خوزستان مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع :http://www.bktiyary.blogfa.com/8902.

aspx.