اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
شهرکرد

معرفی نامه

امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون مربوط به دوره قاجار است و در شهرکرد، خیابان ولی عصر جنوبی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون دختران ابراهیم مجاب از فرزندان حضرت امام موسی‌بن جعفر( ع) هستند که در ضلع غربی خیابان ولی عصر(عج) جنوبی شهرکرد قرار دارد. بنای فعلی امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون بعد از تغییراتی که در دوران‌های مختلف بر روی آن انجام شد در دوران پهلوی و قاجار نوسازی شده است. به نظر می‌رسد که ساختمان اولیه این بنا جزو مجموعه‌های اتابکان فارس باشد که در اثر مرور زمان و حوادث مختلف از بین رفته و به مرور زمان مرمت شده است.

ساختمان اصلی این بنا که از خشت، آجر و گچ ساخته شده است. در باختر، دارای رواقی است که بر روی آن گنبد زیبایی ساخته‌اند. در داخل مقبره ضریحی فلزی و در درون آن دو قبر متصل به هم واقع شده که بر روی معجر چوبی آن تاریخ ۱۲۸۶ ه . ق را می‌توان خواند.

درهای مقبره شامل سه دهنه است که با شیشه‌های رنگین به صورت متحرک، ارسی ساخته شده است. در طرفین ۲ در بزرگ عبارت «بانی حاجیه خورشید بیگم صبیه مرحوم حاج محمدرضا خان شهرکی ۱۳۳۲ قمری» نگاشته شده است. در جوار امام‌زاده سنگ قبرهایی به تاریخ‌های ۱۰۲۳ و ۱۱۳۰ ه . ق نصب شده است.

بقعه مبارک امامزادگان دو خاتون شهرکرد شامل پیش ایوان ستون ...مشاهده کامل متن دار سنگی، سردر، هسشتی و ساختمان اصلی است.

سر در با کاشی‌های هفت رنگ قاجاریه تزئین و در بالای آن کتیبه سنگی با اشعاری، معرف بانی و تاریخ ساخت آن و نقش شیر و خورشید بر روی کاشی در بالای کتیبه سنگی است. بر بدنه هشتی دو کتیبه با اشعاری در مدح و معرفی امامزادگان نصب شده است. بقعه اصلی دارای ایوان ستون دار سنگی است. ساختمان بقعه دارای پلان چند ضلعی و گنبد آجری است.

منبع :http://bakhtiari.awqaf.ir/news/view-۲۳۷۵۰.aspxhttp://fa.

wikipedia.org/wikihttp://www.ichto.ir/Default.

aspx?tabid=۴۷۲.