اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای لنگه بیز
استان:
اردبیل
شهرستان:
مشگین شهر

معرفی نامه

روستای لنگه بیز در ۲۰کیلومتری شهررضی استان اردبیل و در جداره مرزبا جمهوری آذربایجان قرار دارد. این روستا در دل کوههای مرزی قرار گرفته بطوری که تنها یک جاده سوار رو ورود و خروج دارد. روستای تاریخی لنگه بیز یکی از مناطق به واقع سحرانگیز با مردمانی مهمانواز و تلاشگر منطقه ارشق استان اردبیل می‌باشد که دارای بهارخنک و پاییز و زمستانی بسیار سردمی باشد.در این روستا آثار تاریخی و قلعه‌های فراوانی وجود دارد که نشانگر قدمت تاریخی این روستا می‌باشد .

از جمله این قلعه‌های تاریخی می‌توان به قیز قلاسی (قلعه دختران)، اوغلان قلا سی (قلعه پسران) ،یالانچی باللی قالاسی (قلعه عسل دروغین ) و باللی قلاسی (قلعه عسل ) اشاره کرد . طبق روایت اهالی تقریبا 2500سال قبل در زمان جنگ‌ها و ناامنی‌ها بطور مجزا و جداگانه هریک از افراد در این قلعه‌ها سکونت می‌کردند . لازم به ذکر است که این قلعه‌ها تقریبا صعب العبور بوده و در بالای آن حوضچه‌های کنده شده از دل سنگ برای جمع آوری آب وجود دارد و بناهای بالای این قلعه تخریب ولی هم چنان ازنوع مصالح بکار رفته در این قلعه نمونه هایی وجود دارد .در دره‌های این روستا گیاهان و درختچه‌های بسیار زیبایی رشد می‌نمایند که از جمله آنها می‌توان به انواع درختچه‌های گون از قبیل 1-هزری 2- پینتی 3- قره گون 4- گون و گئچی گونی اشاره کرد .

صعب العبورترین قلعه این روستا باللی قلاسی (قلعه عسل ...مشاهده کامل متن ) می‌باشد که به گفته اهالی زنبورها به طور طبیعی در لابه لای سنگ‌های این قلعه عسل تولید می‌کنند که تقریبا دست نخورده می‌ماند.

منبع :http://ardabil.irib.ir/http://arshagnews.ir/.