اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد جامع هرچگان
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
بن

معرفی نامه

این بنا که از از آثار دوره قاجاریه میباشد، در روستای هرچگان در ۱۸ کیلومتری غرب شهرکرد، روستای هرچکان میدان انقلاب واقع شده است. مسجد در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. آن چه از این مسجد به جا مانده، شبستان آن با آجر کاری‌های زیبا در زیر طاق و گنبدهای آن است که ستون‌های سنگی در زیر آن‌ها خودنمایی می‌کنند. این مسجد به سبک مساجد دو ایوانی ساخته شده و ایوان جنوبی آن در بازسازی‌های اخیر تخریب ولی ایوان شمالی موجود است.

بنای مسجد دارای صحن، ایوان، رواق و شبستان زمستانی است. درجبهه شمال، ایوان یا شبستان تابستانی قرار دارد که پوشش آن یک گنبد نسبتا بلند و دو گنبد کوچکتر در طرفین صورت گرفته‌است. این گنبدها با آجر و به صورت ساده اجرا شده‌اند. در شرق صحن، شبستان زمستانی ستوندار با طاق‌های جناغی و پوشش‌های گندی قرار دارد.

ستون‌ها سنگی است و بر روی یکی از آنها تاریخ ۱۲۲۶ه.ق نقر شده‌است. گنبدها دارای نقوش آجری برجسته با طرح‌های هندسی هستند. روشنایی شبستان از طریق نورگیرهای رأس گنبد و پنجره‌های دیوار غربی تأمین می‌شود.

مقابل شبستان زمستانی در طرف دیگر صحن، رواق‌هایی باطاق جناغی ساخته‌اند. این بنا ظاهرا یک بار در سال ۱۳۲۰ه.ق تعمیر و بازسازی شده‌است.این اثر در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۵۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منابع:http://ichtolibrary.ir/wiki/-/wiki/Mainhttp://www.ichto.ir/Default.

aspx?tabid=472http://ch-b.ir/tourismhttp://fa.wikipedia.org/wiki.