اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل زمان‌خان
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
سامان

معرفی نامه

پل زمانخان از بناهای با ارزش و قدیمی شهرستان سامان است,این پل دو دهانه دارد طول آن ۳۰ متر و ارتفاع آن ۱۲ متر است. پل زمانخان روی رودخانه زاینده رود بر روی سه پایه سنگی طبیعی بنا شده و در ۲۲ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد.نقشه ساخت پل در این مکان به دوره ساسانیان برمی گردد. این پل به دستور زمان‌خان رئیس ایل نفر از ایلات ترک زبان استان فارس و از سرداران معروف شاهان صفویان که زمانی دامنه کوچ آن‌ها تا منطقه سامان می‌رسید بر روی رودخانه زاینده‌رود احداث شدعشایر ترک زبان جنوب را بیش‌تر به نام ایل بزرگ قشقایی می‌شناسند به همین دلیل در بعضی منابع «زمان خان نفر» را به اشتباه به عنوان یکی از سران ایل قشقایی معرفی می‌کنند.

بازماندگان «زمان خان نفر» به نام «طایفه زمانخان لو» در استان فارس در شهر مرودشت در محله «نفرآباد» که نام رسمی آن نیز خیابان «ایل نفر» می‌باشد، زندگی می‌کنند.پل زمانخان در سال ۱۲۰۲ توسط کارگزاران حکومت صفویان و در سال ۱۳۲۱ خورشیدی توسط حاج عبدالحسین قزوینی مالک قریه «چم عالی» به طور کامل تعمیرشد,استحکام این پل با احداث دیوار سنگی در طرفین آن بیشتر شددر گذشته این پل محل رفت و آمد عشایر قشقایی و نَفَر بود ,این پل در حال حاضر بیشتر جنبه گردشگری دارد.در فارسنامه ناصری به صراحت ذکر شده است که سلسله خوانین ایل نفر از تیره « زمان خان لو » می‌باشند و در کتاب فارسنامه ناصری ..

.مشاهده کامل متن درباره نوادگان زمان خان نفر آمده است که « حاج حسین خان نفر در زمان دولت نادرشاهی و سلطنت کریم خان اعتباری تمام در مملکت فارس داشت، راتق و فاتق امور دیوانی بود و حکومت ایل بهارلو و نفر در کف کفایتش به اقتدار می‌گذشت و بعد از وفات او خلف الصدقش محمد تقی خان نفر به جای پدر برقرار گردید و بعد از وفات او خلف الصدقش علی اکبر خان نفر شاعر « انجم » تخلص بعد از وفات پدر به حکومت بهارلو و نفر برقرار گردید»قرار گرفتن پل زمانخان روی آب‌های زاینده رود و مناظر طبیعی دل پذیر اطراف,این منطقه را به یکی از قطب‌های گردشگری این استان تبدیل کرده است. اطراف پل مملو از باغ‌های فراوان با درختان گوناگون میوه است که مناظر زیبایی را به وجود می‌آورند. درختان هلو ، بادام و گردو در این منطقه بسیار خوب به بار می‌نشیند,بیشتر ماهیان این رودخانه ماهی قزل آلای وحشی (گوشت صورتی ) می‌باشد و جریان آب رودخانه بسیار تند است.

همچنین منطقه‌ای که پل زمانخان در آن قرار دارد دارای آب و هوای معتدل و بسیار پاکیزه است و در روزهای تعطیل پذیرای سیل گردشگران است,دهکده سیاحتی زاگرس نیز که دارای واحدهای اقامتی زیبا و مشرف به زاینده‌رود و پل زمانخان است، در مجاورت این پل بنا شده است.منبع:http://fa.wikipedia.orghttp://vista.

irhttp://irantoorism.akairan.com/iranshenasi-irangardi/chaharmahal-didaniha/4479.htmlhttp://www.

farsnews.com/newstext.php?nn=13921103000008http://www.beytoote.

com/iran/tafrihi/bridge-zamankhan.htmlhttp://www.mehrnews.com/detail/News/1706311http://www.

yjc.irhttp://noorportal.net/1/7699/32564.aspxhttp://davasaz.

blogfa.com/post-110.aspx.