اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار زرد لیمه
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
اردل

معرفی نامه

آبشار زردلیمه یا بوینه آبشاری بسیار زیبا و بکر است که در میان کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس و در مجاورت رودخانه بازفت در جنوب منطقه اردل چهار محال و بختیاری قرار دارد,این آبشار در مسیر کوچ عشایر واقع است. منطقه گرمسیری عشایر در پایین دست دره، در مجاورت آبشار و منطقه سردسیری آنها، در بالای دره و در شروع مسیر کوهنوردی است.این آبشار دارای عرض تاج ۶۵ متر و ارتفاع ۴۰ متر است که در کنار طبیعت جنگل‌های بلوط زاگرس، مراتع سرسبز و آثار باستانی همچون پل خدا آفرین، ایل راه باستانی، سنگ حجاری شده ۶۰۰۰ ساله که حدود ۷۳ پله از آن باقی مانده,قرار دار که آن را به یکی از زیباترین مناطق گردشگری ناشناخته ایران تبدیل کرده است. نوع پوشش گیاهی منطقه عمدتا جنگلی و از نوع بلوط و بادام و نوع پوشش مرتعی علاوه بر گندم و جو دیم بومیان، گون و سایر گیاهان مرتعی قابل مشاهده است.

مسیر حرکت به سمت این آبشار از شهرکرد به سمت روستای کاج، از توابع شهرستان اردل است. پس از گذشتن از روستای کاج، به سمت رستم آباد و آز آنجا در جاده دیناران باید حرکت کرد بعد از گذر از روستاهای لاخشک و گرده پینه به جاده خاکی نزدیک شده در جاده خاکی تا جوار ساختمان تعاونی عشایری باید رفت از آنجایی که مسیر رسیدن به آبشار، محل گذر عشایر است، پاکوب مشخصی دارد.پس از حدود ۳ ساعت طی مسیر در پاکوب و گذر از دیواره‌های سر به فلک کشیده زاگرس، به ..

.مشاهده کامل متن دشت نسبتاً پهنی رسیده که محل مناسبی برای استراحت مسیر حرکت تا نیمه‌های راه ، نسبتاً مشکلترین قسمت کوهپیمایی است. بعد از آن باید به سمت روستای گزستان رفت بعد هم آبشار زیبا دیده می‌شود برای رسیدن به آبشار بایستی ۸ ساعت پیاده‌روی و کوهپیمایی کرد. در مسیری که شامل مجموعه‌ای از کوه، صخره، شیب زیاد و جنگل‌های زیبای بلوط است.

در کنار آبشار زمین مسطح خوبی برای اسکان و استراحت وکمپینگ وجود دارد و سر چشمه آبی گوارا با سختی آب ۷۰تا۹۰ دارد که آبی عالی و خنک است.در زبان ایلیاتی زرد به معنای بلندی می‌باشد و لیمه یعنی لم یا پایین دست . بنابراین زرد لیمه یعنی آبی که از بلندی به پستی می‌ریزد . منبع:http://khabargardi.

comhttp://vazeh.comhttp://www.tabnak.ir.