اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه حفاظت شده سبزکوه
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
اردل

معرفی نامه

منطقه زیبای سبز کوه با وسعتی حدود 62000 هکتار در سه شهرستان بروجن، لردگان و عمدتا" اردل گستردگی دارد و دارای اکوسیستم‌های ویژه و چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی می‌باشد. آبشارهای پرآب و دیدنی مثل تنگ زندان و معدن زیبایی منطقه را دو برابر کرده استبلندترین ارتفاع مربوط به کوه هزار دره با ارتفاع 3870 متر و کمترین ارتفاع 1120 متر از سطح دریا می‌باشد. منطقه سبزکوه یک منطقه با چهره ای کوهستانی است,جاده‌های قابل دسترسی به قلب منطقه به جز جاده جیپ رو خاکی له دراز به ارتفاعات هزار دره، اغلب پیرامون منطقه قرار دارند و به دلیل وجود تعدادی روستا و همچنین عشایر در منطقه و به منظور دسترسی به این محل ها، وجود راه‌های دسترسی آسفالته و خاکی اجتناب ناپذیر می‌باشد. دسترسی به منطقه از طریق جاده آسفالته و خاکی پاسگاه برجوئی، از طریق جاده خاکی سرپیر، از طریق جاده آسفالته بروجن به لردگان، جاده آسفالته لردگان به معدن و معدن به دورک و جاده آسفالته حیدرآباد از طریق شهر ناغان و جاده خاکی وستگان از طریق روستای وستگان و جاده خاکی تنگ زندان، جاده خاکی حیدرآباد به دم آب و تنگ لاغر و جاده خاکی روستای چاه گاه امکان پذیر خواهد بود.

راه‌های دسترسی به منطقه سبزکوه عبارتند از:1)حوزه شهرستان بروجن از ضلع شمالی از مسیر جاده خاکی عشایری موسوم به جاده سر آستونه از ضلع شرقی منطقه از مسیر جاده خاکی روستای ...مشاهده کامل متن سرپیر2)حوزه شهرستان لردگان از ضلع جنوب شرقی تا جنوب از روستاهای کلامویی، برجویی، چاگاه و ارمند بالا و از ضلع غربی روستاهای جغد و فارسون.

3) حوزه شهرستان اردل از ضلع شمال غربی منطقه از روستاهای دورک، دره عشق تا روستای معدن و در شمال از روستای دم آب تا روستای چهارطاق. قبل از سال 1365 منطقه حفاظت شده سبز کوه به صورت منطقه شکار ممنوع مورد حفاظت قرار می‌گرفت ولی از سال 65 با بررسی و مطالعات انجام شده و به دلیل داشتن پتانسیل‌های غنی گیاهی، جانوری، توپوگرافی ویژه، به صورت منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرار گرفت. در سال 1369 و حفاظت مؤثر به ١٣٤ صورت منطقه حفاظت شده به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست رسید و در سال 1370 عملاً با این نام مورد حفاظت قرار گرفت. رودخانه ونک که از پیوستن رودخانه کره بس تشکیل و از داخل منطقه عبور می‌کند تنها رودخانه منطقه می‌باشد.

چشمه تنگ زندان معروف به آبشار تنگ زندان و چشمه آب سفید و چشمه‌های دیگری در گوشه و کنار منطقه یافت می‌شود که نقش مهمی در تأمین آب وحوش منطقه عهده دار هستند از جمله این چشمه‌ها می‌توان به چشمه دره باقر، چشمه تنگ مومنائی، اشگفت یارویس، برآفتاب، فاریاب، چشمه بنه دو، چشمه چال رو، نعل اشکنان، گردو تنگ محمدحسن، گوراب، بزدانی، خاردان، تنگ دیوان، آبیدی، سرپل، آب گوگردی، دورک، تنگ معدن، چشمه گچ، تنگ لاغر، پرموسیری، بنی یو، دره خشک، شیخ احمد (لاچنداری)، چشمه زیرکمر، موسی خان، چشمه خان، چشمه غار و ده‌ها چشمه دیگر اشاره کردحیات وحش سبزکوه، عموماً گونه هائی هستند که با زیست در ارتفاعات وآب و هوای سرد و شرایط سخت سازگاری دارند. این منطقه به دلیل واقع شدن در نقاط مرتفع زاگرس و تنوع پوشش گیاهی و جانوری، از مراکز عمده تنوع زیستی محسوب می‌شود و دارای ارتفاعات بلند و دره‌های عمیق پرآب می‌باشد. جاری بودن یک شاخه از سرشاخه‌های کارون در این منطقه از دیگر خصوصیات بارز این منطقه است که زیبایی فوق العاده ای به این محل بخشیده است. راه دسترسی آسفالته، فضای سبز، آب آشامیدن، از تسهیلات وامکانات این منطقه است.

این منطقه دارای سه نوع آب و هوا می‌باشد و 272 گونه گیاهی در 52 خانواده با تنوع گونه ای بالا در منطقه یافت می‌شود که 110 گونه آنها انحصاری بوده و 16 گونه آنها در جنس مربوطه شان تک گونه می‌باشند. 25 هزار هکتار از این منطقه پوشیده از جنگل بلوط بوده و دارای ارس و بنه با پوشش مناسب می‌باشد. انواع چکاوک، گنجشک ، کل و بز، قوچ و میش، پلنگ، گربه وحشی، جغد کوچک، کفتار، هدهد، راسو، کبوتر چاهی، رودک، کبوتر کوهپایه ای، خرس قهوه ای، خوک وحشی، تشی، کبک، سنجاب ایرانی، کبک دری، روباه، تیهو، شغال، دلیجه، پایکا، عقاب طلائی، خفاش ها، جی جاق، تشی، سارگپه، شنگ، کلاغ ابلق، خارپشت، زاغی، گراز، کلاغ نوک قرمز، خرگوش، کلاغ نوک زرد، گرگ، مار جعفری، مار پلنگی، انواع مارمولک، انواع لاک پشت، مار قیطانی، شترمار، افعی، تیر مار در منطقه حفاظت شده سبز کوه وجود دارندگونه‌های زبان گنجشک، بادام کوهی، آلبالوی وحشی و زالزالک و گیاهان گون، خوشک، کنگر وعلف پشمکی لوط، گلخونک، پسته وحشی، ارس، بادام وحشی، ارژن، گرامینه، لگومینوز نیز در این منطقه وجود دارد. منبع:http://www.

jahanbinnews.ir/vdcdxz0f.yt0zf6a22y.htmlhttp://www.

ghatreh.comhttp://khabarfarsi.com/n/7313235http://tnews.ir/khabar/538419267009.

htmlhttp://golshn12.blogfa.com/post/1163http://www.yjc.

irhttp://www.tamin.ir/News/Item/4263/108/4263.htmlhttp://chb.

irib.ir/map/204-1392-10-09-08-28-10/385-l-----rhttp://www.asna-alborz.ir/vdcj.

yexfuqeyxsfzu.htmlhttp://mohitban.blogfa.com/post/928http://www.

irna.ir/http://fam-group.blogfa.com/http://www.

chb-farhangi.blogfa.com/post/372.