اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دره گلستان ( دره آلوراس )
استان:
اردبیل
شهرستان:
سرعین

معرفی نامه

دره گلستان یا قزل گل لر که به دره آلوارس نیز مشهور است از دره‌های شرقی سبلان و یکی از عریض‌ترین و با صفاترین دره‌های آن در استان اردبیل به شمار می‌رود. جهت این دره شمال غرب - جنوب شرق است. ارتفاعات سبلان کوچک(هرم داغ) و حاج زال(بزداغ) به ترتیب در شمال و جنوب ابتدای دره قرار دارند که به وسیله گردنه معروف تندرلو به هم پیوند می‌خورند. این مجموعه منشاء دره محسوب می‌شوند این بخش از دره به علت وجود سیرک‌های یخچالی و ارتفاعات صعب العبور همراه با سنگ آذرین چشم انداز ویژه خود را دارد.

پس از این بخش که فاقد پوشش گیاهی است به برکت آب‌های جاری از یخچال‌ها و برف چال‌های دائمی و چشمه‌های پرآب و گوارا چمن زارها و مراتع عالی را تشکیل داده است و به سبب این موهبت به این بخش از دره گلستان اتلاق می‌شود.دریاچه‌های یخچالی متعددی در دره گلستان وجود دارد که حاکی از فعالیت‌های گسترده یخچالی پس از دوره یخبندان می‌باشد. دو دریاچه و یا به اصطلاح محلی، «گل» از وسعت قابل ملاحظه ای برخوردار است و به سبب این آبگیرها این دره به قزل گل لریا به آبگیرهای طلائی نیز معروف است. جاده در دست احداث این دره را ابتدا به روستای آلوارس و سپس به شهر سرعین مربوط می‌سازد .

در دره گلستان یک آبگرم معدنی فاقد استخر و چشمه گورگور وجود دارد. چشمه گرگور یکی از زیباترین نقاط طبیعی استان یعنی کوه سبلان قرار دارد و همراه با دیگر عناصر ...

مشاهده کامل متن زیبا و بدیع طبیعی مانند یخچال‌های دایمی، چشمه‌های آب گرم و آب‌های معدنی، فضایی مناسب و دلپذیر برای علاقه مندان به زیبایی‌های طبیعت پدید آورده است. ین آبشار با جمع شدن آبهای جاری از برفها وچشمه‌های ییلاقات آیقار، عربلو، اجیرلو، گورگور و جلودارلو در دره گورگور رودخانه کرکری را تشکیل میدهد. در این منطقه، آب چشمه‌های منطقه سبلان به هم پیوسته و در شیب تندی به پایین سرازیر می‌شود.هم چنین این دره یکی از زیستگاه‌های مهم کبک، کبک دری و قسمت‌های شمالی‌تر آن زیستگاه کل ، بز، قوچ ، میش ، خرس و گراز می‌باشد.

این مکان محل گردشگران در فصول بهار و تابستان می‌باشد .منبع :http://ardabil.irib.ir/ardabilcity.

ir.