اطلاعات بیشتر


نام مکان:
حاشیه رود کارون
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
لردگان

معرفی نامه

رود کارون تنها رود ایران است که به آب‌های بین المللی و اقیانوس راه دارد. طول این رودخانه ۹۵۰ کیلومتر است، سرچشمه اصلی رود کارون، آب کاج از زردکوه بختیاری در رشته کوه زاگرس است که با ورود به شوشتر در خوزستان به دو شاخه گرگر و شطیط تقسیم می‌شود ولی دوباره در جنوب شوشتر به هم متصل شده و سپس رود دز در شمال اهواز به این رودخانه ملحق می‌شود. علاوه براین ها، رود کارون، با ورود به خرمشهر، دوشاخه شده و یکی از شاخه‌ها به اروندرود در مرز ایران و عراق می‌ریزد و دیگری با ادامه مسیر به خلیج فارس می‌پیوندد. مسیر عبوری رودخانه کارون از شهرستان‌های شهرکرد، بروجن، لردگان، ایذه، مسجد سلیمان، شوشتر، اهواز و خرمشهر، استان‌های چهار محال و بختیاری و خوزستان است.

سرشاخه‌های متعدد رود کارون در بخش غربی و جنوب غربی استان شامل لردگان، خانمیرزا، فلارد، جنوب بازفت و جنوب شهرستان اردل جریان دارنداین رودخانه از دره‌های شگفت انگیزی عبور می‌کند و در ترکیب جریان رود، جنگلهای بلوط و کوه مناظر بدیعی را عرضه می‌کند. از جمله بهترین این مناظر را در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان در روستای دوپلان (110 کیلومتری شهرکرد) می‌توان مشاهده نمود.روستاهای حاشیه رودخانه کارون در شهرستان‌های اردل و لردگان و روستاهای حاشیه زاینده رود در شهرستان‌های سامان و بن از دیدنی‌ها کناره این دو رودخانه است. دریاچه سد کارون چهار در شهرستان .

..مشاهده کامل متن لردگان اکنون به عنوان یکی از منابع غنی آب شیرین برای گردشگری جذابیت‌های بسیاری را فراهم کرده است. لُردِگان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری ایران است.

این شهر مرکز شهرستان لردگان بوده و در بخش مرکزی این شهرستان واقع شده‌است. بر اساس آمار سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهر برابر با ۳۵،۲۷۶ نفر بوده‌است. اقلیم لردگان نیمه مرطوب گرم با زمستانهای نیمه سرد است.منبع:http://mehdisobhani.

persianblog.ir/post/14/http://www2.darmanchb.sso.

ir/web/darmanchb/aboutprovince/p5/karoonhttp://4mahalgasht3000.blogfa.com/post-9.aspxhttp://www3.

irna.ir/fa/NewsPrint.aspx?ID=80589722http://www.tamin.

ir/News/Item/4271/108/4271.html.