اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه دوپلان
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
کیار

معرفی نامه

دوپلان روستایی در بخش ناغان شهرستان کیار استان چهارمحال و بختیاری است.این روستا در ۳۵ کیلومتری شهر اردل مرکز شهرستان اردل و نیز در ۱۳۰ کیلومتر شهرکرد مرکز استان چهرمحال و بختیاری قرار دارد. اهمیت این روستا به دلیل قرار گرفتن در کنار پل اصلی جاده شهرکرد به ایذه و خوزستان بر روی جریان‌های اولیه رودخانه کارون است. وجه تسمیه این روستا به خاطر وجود دو پل برروی این رودخانه می‌باشد.

این منطقه مناظر طبیعی زیبایی همچون صخره‌های عمودی رو به سوی رودخانه و شکاف‌ها و دره‌های عمیق و بسیار زیبای حاشیه رودخانه که با درختان بلوط و سرو وحشی مزین شده‌است، دارد.چشمه‌های جانبی رودخانه از جاذبه‌های این روستا و روستاهای مجاور مانند گل سفید ، رحیم آباد، فیروز آباد و اسلام آباد است.این روستا تا دریاچه تازه ایجاد شدهٔ کارون بر روی سد کارون ۳ حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.به دلیل قرار گرفتن این روستا و روستاهای مجاور بر سر راه اصلی که محل عبور بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است در همهٔ ماههای سال پذیرای مسافران است.

مردم این روستا و بسیاری از روستاهای اطراف از طایف‌ه مشایخ (بزرگان) بختیاری هستند.گویش مردم منطقه لری بختیاری بوده و از نژادهای اصیل ایرانی به شمار می‌روند.اخیرا” در منطقه دوپلان و در حاشیه رودخانه کوهرنگ، توده ای درختچه ای از تلخ بیان شناسایی شده که نه تنها در محدوده ۳۰۰ هزار هکتاری ..

.مشاهده کامل متن جنگلهای چهار محال و بختیاری منحصر به فرد بوده بلکه بر بنیاد گفته‌های کارشناسان سازمان جنگلها و مراتع، تا کنون وجود چنین توده درختچه ای در منطقه رویشی زاگرس گزارش نشده است.این گونه درختچه ای با نام علمی‌sapohors mollis متعلق به خانواده papilionaceae بوده که یکی از خواص اکولوژیکی آن، درجه حرارت بالا می‌باشد و به نظر می‌رسد مزوکلیمای منطقه رویش – نزدیکی به خوزستان، عبور رودخانه دایمی‌و توپوگرافی منطقه – شرایط حضور این گونه نادر را فراهم ساخته است.منبع:http://www.

tabiatbakhtiari.comhttp://www.mehrnews.comhttp://fa.

wikipedia.org.