اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دره و آبشار عشق
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
لردگان

معرفی نامه

نیمه دوم سال فصل طبیعت گردی در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود به گونه ای که هر منطقه از استان چهارمحال و بختیاری به بهشت کوچکی تبدیل می‌شود که هر بازدید کننده ای را مجذوب خود می‌کند.استان چهارمحال و بختیاری با دارا بودن بیش از ۲۵۰ جاذبه شناخته شده طبیعی تاریخی و مذهبی از مهمترین مناطق کشور برای جذب گردشگر به شمارمی‌رود.فرونشست‌های بوجود آمده همزمان با حرکات زمین ساختی زاگرس و آب حاصل از ذوب برف کوههای بلند جاذبه‌های گردشگری بی بدیلی را در مناطق مختلف استان ایجاد کرده است و وجود این مواهب خدادادی، گردشگری طبیعی استان را از پتانسل بسیار بالایی برخوردار ساخته است.دره عشق یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود که هر ساله مسافران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند.

این دره محل گذر مهمترین رودخانه استان یعنی کارون است. در این دره روستاهای زیبایی دارای خانه‌های روستایی با معماریهای قابل توجه بسیاری وجود دارند که در کنار جاذبه‌های طبیعی به منطقه زیبایی قابل توجه ای بخشیده است.روستاهای مهم این دره عبارتند از گل سفید، جوزستان، پوراز، برنجگان، دورک، دره عشق، سرکون بالا و سرکون پایین، دره بید، دره یاس، سررک، گل کله و معدن.دره عشق منطبق بر گسل اصلی زاگرس است و در واقع این دره محل برخورد دو صفحه بزرگ تکتونیکی در گذشته زمین شناسی است.

کوه‌های مملو از درختان ...مشاهده کامل متن بلوط به همراه صخره‌ها و پرتگاه‌های فراوان در جنوب غرب جلوه گری می‌کنند.

ارتفاع کم کناره‌های رودخانه و تغییر بسیار زیاد بلندی در فاصله خیلی کم سبب تنوع‌های گوناگون شده و به همین خاطر از آب و هوای گرم تا تا آب و هوای سرد در منطقه وجود دارد. این تنوع و گوناگونی را در جنس سنگها ، شیب دامنه ها، شکل دامنه‌ها پوشش گیاهی و ...

می‌توان دید.در حقیقت ترکیب شکل‌ها و تنوع جاذبه‌ها چشم اندازهای بسیار شگفت انگیز و رویایی را بوجود آورده است، به ویژه در آغاز فصل بهار که انسان را به وجد می‌آورد و عاشق این همه زیبایی می‌کند.هنگامی که از طریق جاده از سمت اردل به سمت ناغان وارد دره می‌شویم و به سمت داخل دره حرکت می‌کنیم روستاهای بکر و طبیعی با پشت نمایی از آبشار و جنگل‌های گسترده مشاهده می‌کنیم که این زیبایی‌ها در هیچ کجای دنیا قابل مشاهده نیست.آبشار زیبای دره عشق در نزدیکی روستای دره عشق یکی از جاذبه‌های مهم این منطقه به شمار می‌رود.

این آبشار در دل جنگلهای منطقه حفاظت شده هلن و در منطقه مشایخ قرار داشته و منظره ای زیبا و دیدنی را برای علاقه مندان به طبیعت رقم زده است.این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می‌جهد و بیش از یکصد متر ارتفاع دارد. در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان‌ها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورک شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را به وجود آورده است.گردشگران یک طبیعت وحشی را در منطقه نظاره می‌کنند.

محدوده طبیعت گردی دره ارمند و کارون و دره عشق به دلیل تنوع چشم انداز و دسترسی توامان به رودخانه و جنگل یک منطقه بکر دراین استان است، محدوده ابشار دره عشق یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود.بستر طبیعت برای زندگی گروه‌های انسانی و شکل سکونت توسعه باغات انار مبتنی بر باغداری، کوچ نشینی و دام چشم انداز فرهنگی خاص را در این منطقه فراهم کرده است.ویژیگی خاص توپوگرافی منطقه و ارتفاعات امکان کوهنوردی، دیواره نوردی و شیب رودخانه و دبی بالا رودخانه امکان ورزش‌های آبی و رفتینگ در منطقه فراهم کرده است.علاوه بر طبیعت بکر، گردشگران علاقمندبه طبیعت در این منطقه یک طبیعت وحشی و در عین حال حرکت انسان‌ها و دام را نظاره گر هستند.

وجود آبشار و جنگل در پشت یکی از روستاهای منطقه امکان ماهیگیری وحشی در این منطقه رونق یافته است.در سال‌های اخیر امکان ماهگیری وحشی در این منطقه رونق یافته است توسعه ورزش‌های رفتینگ و جشنواره طبیعت گردی در این منطقه فراهم شده است.باغات انار روستای دورک، چشمه گوگرد روستای معدن، آبشار دره عشق جاذبه‌های اصلی جذب گردشگری این منطقه است.وجود شالیزار‌های گسترده در قسمتهای از منطقه زیبایی توصیف ناپذیری به منطقه بخشیده است به گونه ای کل منطقه را رنگ سبز فرا گرفته است.

دره عشق در منطقه مشایخ (شهرستان اردل) در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد.منبع:http://khabarfarsi.com/ext/۷۹۱۲۶۶۶http://taraz-sh.blogfa.

com/post-۲۳.aspxhttp://tnews.ir/khabar/۷C۲۴۲۳۳۲۱۲۰۶.htmlhttp://www.

gardeshgari-iran.ir/post/۱۴۰http://www.tamin.ir/News/Item/۴۲۶۵/۱۰۸/۴۲۶۵.

html.