اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه مشایخ
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
اردل

معرفی نامه

مشایخ منطقه ایست در شهرستان اردل از جنوب به میانکوه و شرق آن به بروجن و غرب آن به دیناران وصل می‌شود.این منطقه در شهرستان اردل و در فاصله 130کیلومتری شهرکرد قرار دارد. مشایخ دارای خصوصیات منحصر به فرد اقلیمی وطبیعی است. طبیعت سخاوتمند این منطقه ، پوشیده از درختان بلوط، ارزن، مهلب، پسته کوهی، بادام کوهی، انجیر وحشی و.

... و گیاهان دارویی بوماداران، آویشن، گل گاوزبان، گل خنی و .

.. و قارچ و کرفس آن کم نظیر، منطقه حفاظت شده جنگل هلن و سبزکوه با حیوانات و پرندگان بی نظیرش (کبک دری نماد چهار محال و بختیاری)، دارای معادن غنی استخراج شده و نشده و چندین هزار راس دام و شکارگاهای غنی و کمربند کارون بر کمر او نقش بسته است. رودخانه کارون وجنگلهای حاشیه آن، چشمه‌های دهنوو جوزستان، دورک اناری، دره عشق و.

... هرکدام جلوه ای از قدرت خداوند می‌باشند.

پوشش گیاهی کم نظیر، جاذبه‌های طبیعی و جاذبه‌های تفرجی این منطقه از هر نظر بی همتا ودیدنی است علت نامگذاری این منطقه به نام مشایخ ، سکنی گزیدن سادات ونوادگان امام موسی کاظم (ع)در این منطقه است.بهار آن دلکش، تابستان آن دلگشا، پاییز آن دلربا و زمستان آن دل آویز میباشد .اغلب مردم با کارهای کشاورزی باغات انار، انگور، گردو و مزارع برنج، گندم ، جو و شیلات‌های پرورش ماهی، زنبور داری، دامپروری امرار معاش می‌کنند.این مرزو بوم دارای مردان با لیاقت، زنانش .

..مشاهده کامل متن با نجابت، پسرانش شریف و دخترانش عفیف، پیرانش خردمند، جوانانش برومند می‌باشند.جاذبه‌های طبیعی و گردشگری آن شامل آبشار دره عشق، چشمه پوراز، باغات انار دورک و گل سفید، پل تاریخی دوپلان، سواحل زیبای کارون، روستای قدیمی تخت چوب، روستای زیبای آبگلور (منطقه ای به دور از هیاهوی شهری و با چشم انداز بی نظیر طبیعی و چشمه‌های جوشان فراوان و درختان انبوه)، سرداب فیروزآباد، تنگ درویش اسلام آباد حرفی برای گفتن دارند.

اماکن مذهبی منطقه شامل امامزادهای پیرنساء فیروزآباد، پیر شهربانوی رحیم آباد، شاه چندار دوپلان، پیرهست جوزستان، امامزاده اسماعیل برنجگان می‌باشد. سرزمین پربرکت و غرور آفرین بختیاری بیش از هزار سال است که مشایخ را در آغوش گرم خود دارد.منبع :http://news.parseek.

com/http://www.irna.ir/fa/News/81425575http://chb.irib.

ir/tasviri-archive1/5034http://illabakhtiary.blogfa.com/.