اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه تفریحی پیرغار
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
فارسان

معرفی نامه

منطقه تفریحی پیر غار یکی از مناطق دیدنی و سیاحتی شهرستان فارسان در استان چهارمحال بختیاری میباشد .در این منطقه علاوه بر طبیعت زیبا آثار تاریخی جذابی هم وجود دارد .جاذبه‌های گردشگری منطقه شامل :بر روی قسمتی از تپه سنگی مشرف به این گردشگاه، سه کتیبه به خط نستعلیق دیده می‌شود که معروف به دستور خسرو خان سردار ظفر بختیاری است. متن این کتیبه‌ها شرح لشکرکشی بختیاری‌ها به اصفهان و تهران و نقش سرداران بختیاری در سرکوب استبداد صغیر و سقوط محمد علی شاه در واقعه مشروطیت است .

آبشار زیبای پیرغار که یکی از زیباترین آبشارهای فصلی ایران و استان چهارمحال بختیاری است و به علت وجود چشمه‌ها و رودخانه‌های این استان نسبت به استان‌های دیگر مدت زمان بیشتری جاری می‌باشد و این آبشار در محیط طبیعی شگفت انگیزی واقع شده است که آبشار نامش را از غاری آهکی و ناشناخته می‌گیرد که دارای اهمیت تاریخی می‌باشد .این غار از جمله غارهای آهکی ناشناخته در این استان است که در دامنه این منطقه سیاحتی دو سنگ نوشته بزرگ وجود دارد که متعلق به زمانی است که دلاور مردان مشروطه خواه بختیاری این غار را پس از تجمع و رایزنی با سران نهضت مشروطه به فرماندهی سردار اسعد بختیاری اردوگاه خود قرار داده و عازم فتح تهران شدند. چشمه پیرغار بخشی از مجموعه گردشگری پیرغار است که در روستای ده چشمه در جنوب غربی شهرستان فارسان و 37 کیلومتری ..

.مشاهده کامل متن شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) قرار دارد.آبی که از چشمه پیرغار سرچشمه می‌گیرد جهت آشامیدن مناسب است و میزان دِبی آن بسیار بالا و در حدود 2000 لیتر بر ثانیه است.برخی از اهالی منطقه اعتقاد دارند که رودخانه و چشمه پیرغار از ابتدا وجود نداشته و در سال‌های گذشته به علت معجزه یکی از سادات که از نوادگان امامان شیعه بوده، به وجود آمده است.

روستای ده چشمه مکانی سرسبز و جنگلی است که در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع شده و به سبب برخورداری از طبیعت زیبا و بکر، در تمام طول سال مورد بازدید گردشگران و طبیعت‌دوستان قرار دارد. آب و هوای روستای ده چشمه در بهار و تابستان ملایم و مطبوع و در زمستان سرد و خشک است.از علاقمندان به طبیعت و تاریخ دعوت میشود که حتما از این منطقه دیدنی بازدید به عمل بیاورند.از مسیرهای ایجاد شده در کوه می‌توان با یک کوه پیمایی متوسط خود را به بالاترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید.

منبع :http://www.ibnanews.ir/www.varball.

blogfa.comwww.pireghar69.blogfa.

com.