اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار آتشگاه
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
لردگان

معرفی نامه

آتشگاه نام آبشاری در شهرستان لردگان است که در فاصلهٔ ۴۰ کیلومتری شهر لردگان و ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و ۲۰ کیلومتری روستای سردشت قرار دارد.این آبشار زیبا که به آبشار مینیاتوری شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران به شمار می‌رود. آبشار با حرکت مواج خود سکوت منطقه را می‌شکند و بی‌بدیل‌ترین جلوه‌های طبیعی را رقم می‌زند.این آبشار در دره‌ای به طول سه کیلومتر قرار دارد که مسیر آن از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته‌است و شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده‌است.

رود خرسان نیز که از سرچشمه‌های اصلی رودخانه بزرگ کارون و از ارتفاعات برفگیر دنا و زاگرس مرکزی در جنوب استان اصفهان و شمال کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می‌گیرد، پس از الحاق چندین رود و چشمه دیگر در چهار محال بختیاری وارد استان خوزستان می‌شود.جاده آسفالته، نشیمنگاه، آلاچیق، سرویس بهداشتی و دسترسی به روستاهای اطراف از امکانات موجود درآبشار آتشگاه لردگان استروستاى آتشگاه که خاطرات سرداران عیلامى را به یاد مى‌آورد ، دره‌‌اى تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعى است. در میان دره ، نهر خروشانى جارى است و سنگ‌هاى آهى و گچى و درختان کهنسال گردو ، چنار ، بلوط و زبان گنجشک پیرامون آن را فرا گرفته‌اند و شیب زیاد و پستى و بلندى‌هاى ..

.مشاهده کامل متن جابجاى آن آبشارهاى کوچک متعددى را در طول ۳ کیلومتر ایجاد کرده است. با آنکه منطقه هوایى معتدل متمایل به گرم دارد ، لیکن در میان دره هوا به شدت خنک و روح‌‌افزا است و کمى تأمل در آن خستگى راه را از تن آدمى به در مى‌کند. در فاصلهٔ ۲۰۰ مترى دو آبشار نسبتاً بزرگ که هر هفته در ایام تعطیل پذیراى مسافران از راه رسیدهٔ دور و نزدیک است ، خودنمایى مى‌کنند که در پیوند با عناصر زیباى طبیعى مانند دره ، سبزه‌زار و اقلیم مناسب ، فضاى بسیار فرحبخشى را جهت گذران اوقات فراغت و تفرج فراهم مى‌آورند.

منبع:http://www.bartarinha.ir/http://www.hamshahrionline.

ir/details/۱۳۰۷۱۲http://www.aftabir.com/.