اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تنگ درکش ورکش
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
اردل

معرفی نامه

در چهار محال بختیاری دره ای تنگ و صخره ای به نام تنگ درکش ورکش قرار دارد که بختیاری‌ها با استفاده از خاصیت جغرافیایی بی نظیر آن جلوی قشون انگلیس را بستند و آن‌ها را متوقف کردند . این تنگه زیبا در ده کیلومتری جونقان به سمت اردل واقع شده و به علت شیب زیاد و صخره ای بودن از بالای جاده به میان دید ندارد . این منطقه دیدنی بدلیل داشتن گذرگاه‌های خطرناک کوهستانی که درکنار رودخانه آن برای عشایر و افراد در حال گذر ایجاد زحمت میکرد به این نام شناخته میشود .در قدیم چون بیشتر کار مردم با مال‌ها انجام میشد جاده‌های موجود در این گذرگاه را مالرو می‌نامیدند که بدلیل سربالایی وسرازیری‌های تند افراد مجبور میشدند زین یا همان جل خر یا اسب را گاهی به جلو (درکش) وگاهی به عقب(ورکش)اند یا بکشند به این دلیل نام آن درکش و ورکش شد .

خان اوی " یکی از زیباترین بناهای تاریخی ماندگار از عهد ایلخانی در چهارمحال و بختیاری است و در مدخل این دره زیبا واقع شده است . مجموعه طاقهای سنگی جونقان که به خان اوی (خانه خان) شهرت دارند به معنی کاروانسرای آبی است .ساختار خان اوی با شیوه ای خارق العاده به صورت خشکه چین و با استفاده از روش نخ کشی گلی به شکل گهواره ای باز با نمای هلالی ساخته شده است.این طاقهای قوسی تا عمق 7 متر ، ارتفاع دو و نیم متر و عرض سه متر ساخته شده که طی قرون متمادی در برابر زلزله‌های فراوان و .

..مشاهده کامل متن سایر عوامل طبیعی تخریبگر مقاومت کرده است .این اثر در مدخل راه باستانی تنگ درکش ورکش به عنوان کاروانسرا - پاسگاه - راهدارخانه جاده ای مورد استفاده قرار می‌گرفته است وقدمت آن به زمان ساسانی تا ایلخانی بر می‌گردد.

منبع:http://www.junaghan.irhttp://www.magma.

blogfa.com/http://www.ghatar.com/.