اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه شکار ممنوع دربند مشکول
استان:
اردبیل
شهرستان:
کوثر

معرفی نامه

منطقه شکار ممنوع مشکول در قسمت جنوب استان اردبیل و در مرز شهر گیوی با محدوده جغرافیایی و سیاسی شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی و در اطراف رودخانه بزرگ و دایمی قزل اوزن قرار گرفته است. این منطقه بدلیل داشتن گونه‌های مختلف جانوری تحت حفاظت قرار گرفته است . در این منطقه گونه‌های نادری از حیوانات وحشی از جمله خرس قهوه ای ، گرگ، پلنگ، روباه، گورکن و ..

. زیست می‌کنند . این منطقه دارای وسعت تقریبی ۱۲۴۵ کیلومتر مربع و حدود ۱۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این منطقه از شمال با شهرستان اردبیل، از شرق با شهرستان خلخال، از غرب و جنوب با شهرستان‌های نیر و میانه همسایه‌است.

در این منطقه علاوه بر گونه‌های گیاهی متنوع و بعضا منحصر بفرد از گونه‌های شاخص جانوری نظیر کل و بز و پرندگان شکاری می‌توان نام برد. هم مرزی این زیستگاه با دو زیستگاه، منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال و منطقه شکار ممنوع کاغذ کنان میانه و شمال و زمین طبیعی و وجود رودخانه دایمی قزل اوزن، غذای حیات وحش و پوشش گیاهی خوبی به منطقه بخشیده است. منطقه دربند مشکول به وسعت 20 هزار هکتار در 50 کیلومتری شهر گیوی مرکز شهرستان کوثر قرار دارد و وسعت آن در حدود 23000 هکتار است. از جاذبه‌های طبیعی منططقه می‌توان به برون زدهای زیبای زمین شناختی ( ژئو پارک)، جنگل زیبای گونه درختی ارس حیات وحش نادر نظیر ( گل وبز، خرس قهوه ای گربه وحشی، عقاب شاهی .

..مشاهده کامل متن و ..

. و گونه‌های درختان جنگلی نظیر ( ارس، افدرا، سیاه تلو، زرشک و ...

) و دره و دربند زیبای مشکول اشاره کرد. لاقی دورودخانه پرآب کیوی چایی ورودخانه قزل اوزن دراین منطقه به همراه کوهها وصخره‌ها وباغ‌های پرازمیوه‌های آبدار وخوشمزه طبیعی چشم اندازبسیارزیباودلنشین بی نظیری ایجادکرده است.پوشش گیاهیپوشش گیاهی این منطقه استیپی و در ارتفاعات، بصورت مرتع و چمنزار است. از جمله گیاهان شاخص منطقه میتوان به زالزالک، پسته وحشی، گلابی وحشی و انواع گون اشاره کرد.

حیات وحشپوشش جانوری منطقه شامل خوک و گراز وحشی، گرگ، روباه، شغال، خرگوش، جوجه تیغی، گورگن (پرسوخ) و ... است.

مسیر دسترسی75 کیلومتر از زنجان به تبریز، سمت راست وارد جاده منتهی به اردبیل می‌شویم. بعد از تونل سوم سمت چپ پل معلق پیر نبی دیده می‌شود.منبع :http://fa.wikipedia.

org/.