اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل قوسی کارون 4
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
لردگان

معرفی نامه

پل کارون ۴ به عنوان نماد صنعت پل سازی ایران مطرح است که روز بیست و ششم خردادماه ۹۴ با حضور معاون اول رییس جمهوری بهره برداری شد. با افتتاح این پل جاده قدیم شهرکرد - اردل به ایذه در استان خوزستان که بعلت آبگیری سد کارون ۴ به زیر آب رفته بود احیاء می‌شود. برای ساخت این پل ۲۹ میلیارد تومان هزینه شده است و برای ساخت جاده‌های طرفین آن هم ۲۴ میلیارد تومان اختصاص یافت. طراحی، ساخت و نصب پل بزرگ زیرقوسی سد کارون ۴ به عنوان بزرگ‌ترین پل زیر قوسی خاورمیانه بدست مهندسان داخلی اجرا شده است و ۲۰۰متخصص ایرانی در روند نصب و ساخت این پل فعالیت کردند.

ارتفاع این پل از کف دره ۲۵۰ متر و فاصله آن از سطح آب دریاچه در بالاترین حد آبگیری ۷۲ متر است که می‌تواند نقش مهمی در جذب گردشگر و توسعه صنعت گردشگری ایفا کند.این پل به طول ۳۷۸ متر و دهانه قوس ۳۰۰ متر در کارخانه ماشین سازی اراک تولید شده است. برای ساخت این پل، سه هزار و ۷۵۰ تن سازه فلزی استفاده شده است.عرشه این پل، دارای یک هزار و ۲۱۲ قطعه است و این پل برای اولین بار از فولاد خودرنگ که نیاز به رنگ آمیزی و ممانعت از زنگ‌زدگی ندارد، ساخته شده است.

پروژه سد کارون ۴ از سال ۸۰ به صورت گسترده آغاز شد و پیش از آبگیری این سد ،جاده اصلی شهرکرد به خوزستان از محور اردل عبور می‌کرد. با بهره برداری از جاده‌های جایگزین و پل قوسی سد کارون چهار، مسیر شهرکرد به خوزستان ...

مشاهده کامل متن ۳۰ کیلومتر کوتاهتر می‌شود.جاده لردگان به خوزستان پس از آبگیری سد کارون چهار مورد استقبال قرار گرفت و قرار شد جاده قدیمی شهرستان اردل به خوزستان نیز بازگشایی شود تا این شهرستان از بن بست خارج شود. به همین منظور ،جاده جایگزین در محور شهرستان اردل به خوزستان در نظر گرفته شد و بزرگترین پل معلق ایران نیز در روی دریاچه سد کارون چهار احداث شده است.هم اکنون چند شرکت معتبر گردشگری برای سرمایه گذاری در بخش توریسم دریاچه سد کارون چهار اعلام آمادگی کرده اند.

منابعhttp://www.negahmedia.ir/media/show_video/۳۳۲۲۴http://www.dana.

ir/News/۳۴۰۰۳۸.htmlhttp://www.jamejamonline.ir/newspreview/۱۱۷۲۸۴۷۳۷۸۵۰۵۳۷۰۵۴۱http://ecocenter.

ir/news/۶۹۸۶http://www.irna.ir/fa/News/۸۱۳۵۰۸۸۵http://www.mojnews.

com/fa/Miscellaneous/ViewContents.aspx?Contract=cms_Contents_I_News&r=۱۴۶۹۳۱۷.