اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار توف سورنگان ( نیاکان )
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
کوهرنگ

معرفی نامه

منطقه نیاکان در شمال غربی استان محصور بین کوههای دز اسپید از شمال و کوه پیر سیم از جنوب قرار گرفته است. از شهرکرد به دو طریق می‌توان به سمت این آبشار حرکت نمود مسیر اول از شهرکرد به سمت سودجان حرکت می‌کنیم تا به دو راهی میان رودان می‌رسیم آنگاه روستا‌های مهدی آباد ،فانی آباد و محمد آباد را پشت سر می‌گذاریم تا به روستای نیاکان که در 102 کیلو متری مرکز استان است می‌رسیم و یا از مسیر شهرکرد چلگرد به سمت چلگرد حرکت می‌کنیم تا به روستای نیاکان می‌رسیم که مسافت 110 کیلو متر از مرکز استان است. از وسایل نقلیه در کنار قبور روستا پیاده می‌شویم در سمت شمال کوه دزاسپید خود نمایی می‌کند و در دامنه کوه دره نیاکان و رودخانه بلش که از کوه بلش سرچشمه گرفته در حال غریدن و حرکت است. کوله هایمان را بر پشت گرفته و در جهت غرب شروع به حرکت می‌کنیم بعد از 1 کیلو متر به درختان و باغ مصفائی می‌رسیم این زیبائی کمی مسیر را به سمت جنوب غربی تغییر می‌دهد بعد از 100 متر در یک شیب ملایم به چادر‌های عشایر و چشمه بسیار زیبای نمد زن می‌رسیم توسط اهالی روی چشمه محصور شده و آب در جوب سیمانی توسط سه لوله هدایت می‌شود.

آب چشمه بسیار گوارا و سرد است بعد از لذت بردن از این منطقه به سمت جنوب غرب در یک شیب نسبتا تند که پوشیده از گونه‌های متراکم است رو به بالا حرکت می‌کنیم بعد از طی دو شیب بر روی گردنه ای به نام چال ...مشاهده کامل متن خشکه قرار می‌گیریم از گردنه پائین می‌رویم کمی شیب تند است اما نگرانی وجود ندارد چون 100 متر بیشتر نیست.

پس از فرود به چادرهای وارگه عزیز سلیمانی بر می‌خوریم که استقبال خوبی از همه دارند و ما را به ادامه حرکت ترغیب می‌کنند.از کنار چادر‌ها در دامنه گردنه چال خشکه به سمت غرب حدود 500 متر ادامه می‌دهیم. به چشمه‌های مستعددی میرسیم که بیانگر سر منشاء‌های آبشار است از کنار این آبریزهای چشمه‌ها به سمت پایین حرکت می‌کنیم پس از طی 200 متر به یکی از زیبا‌ترین آبشار‌های استان بر می‌خوریم این آبشار با دهانهای حدود 20 متر و ارتفاع 15 متر بر زمین میریزد و آب آبشار پس از طی 20 متر با آبی که از برف‌های کوه پیر سلیم سر چشمه میگیرد یکی شده و رودخانه سورنگان را شکل می‌دهد که در دره سورنگان جریان دارد . حدودا 4 ساعت از روستای نیاکان تا آبشار زمان لازم است و مسیر بسیار زیبا ، مفرح و سرسبز است .

مسیر برگشت می‌توان بجای آمدن به سمت شرق در جهت گردنه چال خشکه حرکت نمود در نزدیکی‌های گردنه توسط روستائیان نهر آبی تعبیه شده که کم کم به سمت ارتفاع میرود و کوه را دور زده تا به روستای نیاکان میرسد. مسیر بسیار زیبا و دلنواز است حرکت در کنار این نهر چشم انداز‌های زیبائی از منطقه را برایمان آشکار می‌کند . ضمنا در حاشیه ارتفاع این قسمت گیاهان مختلفی وجود دارد اما باعث تعجب بود که گیاه مخالصه که خیلی کمیاب است در این منطقه به وفور پیدا می‌شد .نکات:ارتفاع روستای نیاکان 2383 مترطول مسیر از روستا تا آبشار 5 کیلومتردر بین راه 2 چشمه وجود داردآنتن دهی موبایل فقط در اطراف آبشاردر تیر ماه به گفته‌ی عشایر هوا در شب سرد ولی در روز خنک می‌باشدمنبع :http://taraz-sh.

blogfa.com/http://www.azhkahan.com/.