اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار چهارده بیرجند
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
بیرجند

معرفی نامه

یکی از جاذبه‌های گردشی و تفریحی شهرستان بیرجند آبشار چهارده نام دارد که مردمان پاک و ساه دلی در آن زندگی می‌کنند.دلیل نام گذاری این روستا به چهارده این است که 14 آبشار کوچک در اطراف روستا قرار دارد.مجموعه آبشار هایی که در روستای چهارده واقع در ارتفاعات باقران قرار دارند.نخستین و مرتفع‌ترین این آبشار‌ها هفت متر ارتفاع دارد.

روستای چهارده به دو قسمت پایین و بالا تقسیم می‌شود که در این روستا تقریبا تمام مردم به کار سبد بافی مشغول اند.یکی از جاذبه‌های گردشگری در ایران دیدن روستا‌های کوچک و دور افتاده است که مردمان پاک و ساده‌دلی در آن زندگی می‌کنند. مردمانی که هر کدام به روش خودشان مهمان‌نوازی را در حق مسافران تمام می‌کنند.برای رسیدن به آبشار‌های چهارده کافی است راهی بیرجند شوید.

در عرض چند دقیقه می‌توانی با عبور از خیابان غفاری و گذر از دانشگاه آزاد و بیدخت خودت را به دره چهارده برسانی. نخستین منظره خود روستای چهارده است که با خانه‌های سنگی و کوچه‌های باریک تو را به تماشا فرا می‌خواند. تعداد خانه‌‌ها بسیار کم هستند و فقط بخش کوچکی از طبیعت را در بر گرفته‌اند. تقریباً تمام افراد روستا کهنسال هستند و در حال بافت سبد‌های حصیری.

در طول مسیر تا رسیدن به آبشار، چند چشمه یا به عبارتی قنات کوچک وجود دارد که تو را تشویق می‌کند آبی به سر و صورت بزنی و رخوت مسیر خاکی را از تن به در و خود ...مشاهده کامل متن را برای دیدن زیبایی‌های طبیعت خدا آماده کنی.

یکی از این مناظر زیبا استخر‌های کوچکی هستند که از ترکیب آب و نور و درخت و سرسبزی نمودی از زیبایی خدادادی را به تو هدیه می‌کنند. داخل استخر می‌توان ترکه‌های بادام کوهی را دید که آنها را برای بافتن سبد در آب گذاشته‌اند تا برای مهمان شدن سبد‌‌ها در خانه‌ها ملایم شوند. آب مظهر طراوت و سبزی و شادابی است. مسیر از لابه‌لای درختان انار، مزارع گندم، درختان بادام کوهی و درختان دیگر عبور می‌کند و با گذر از مزارع و رودخانه‌‌ها انسان را به تماشای آب و آبشار می‌رساند.

سومین آبشار کمی بلند‌تر از آبشار دوم است و حوضچه آن خیلی گودتر به طوری که می‌شود در آن شنا کرد. دره همواره ساکت است و آرامش بخش، فقط صدای پرنده و صدای آب، گوش را نوازش می‌دهد. دیگر آبشار‌‌ها در دل صخره‌‌ها هستند و برای دیدن آنها نیاز به ابزار فنی هست. منبع :http://www.

yjc.ir/fa/news/4144042http://birjandcity.blogfa.com/post/471http://birjandpic.

persianblog.ir/post/161.