اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده صالح اردبیل
استان:
اردبیل
شهرستان:
اردبیل

معرفی نامه

آستان مبارکه“ امامزاده صالح” در میدان عالی قاپو، روبروی مسجد ملا مومن شهر اردبیل و در جوار بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی واقع شده است. نسب امامزاده صـالح (ع) به حضرت امام موسی کاظم (ع) و در بعضی کتب مانند کتاب "اختران تابناک" به حضرت امام حسن مجتبی (ع) می‌رسد.این بزرگوار همانند جناب صدر الدین در نیمه اول قرن سوم هجری به اردبیل تشریف آورده اند و بنا به نظر صاحب «بحر الانساب» یکی از سه اولاد بلافصل امام موسی کاظم (علیه السلام) می‌باشد که به این منطقه آمده اند ، مزار شریفش از دوران‌های گذشته مورد توجه خاص و عام بوده و خاندان جلیل القدر صفویه نسبت به حضرتش ارادت ویژه داشتند.به نقل از کتاب بحرالانساب تاریخچه ساخت بنای این ‏‏امامزاده در دوره صفویه بوده و براساس اشعارى که روى ‏کاشى‌هاى ایوان ورودى نوشته شده، بنا در زمان شاه‌عباس اول ‏به سال ۱۱۳۰ هجرى ساخته شده است.

این بنا شامل رواق ـ ‏حرم ‏صحن و مسجد بوده که نمای جنوبی آن مرکب از ایوانی با ‏طاق ‏نیم گنبد و تزئینات کاشی کاری بوده است‎. ‎ تنها قسمت ‏باقیمانده ‏از بنای قدیمی یک ساختمان هشت ضلعی است که ‏ضریح در ‏آن قرار دارد. یک بنای نوساز مستطیل شکل نیز در ‏سالهای اخیر ‏به حرم اضافه شده است و در قسمت ورودی بنا ‏دو مغازه ‏نوساز آجر ـ سیمانی به چشم می‌خورد، در اطراف ‏حرم نیز ‏قبور متعددی به چشم می‌خورد که متعلق به خادمین ‏قبلی بنا و ‏مراجع عالیقدر می‌باشد. تنها تزئینات قابل ذکر و ‏باقیمانده در ‏این بنا کاشی کاری هایی است که در نمای ورودی ‏آن و سر در ‏بقعه در عهد شاه عباس دیده می‌شود.

امامزاده در ‏سالهای خیلی ‏قبل دارای رونق بیشتر و گنبد و رواقها بوده است. بقعه داراى رواق مستطیل با تاق ‏و تویزه است. در دو سوى ورودى بنا و ورودى حرم که روبروى ‏هم قرار دارند، هشت تاقنما ساخته شده و پنجره‌هایى که در ‏تاقنماهاى جنوبى ساخته شده است، نور داخل رواق را تأمین ‏مى‌کند‎. ‎ایوان ورودى حرم، داراى تزئینات مقرنس‌کارى و ‏آئینه‌کارى محدود است.

حرم بقعه، در شمال رواق قرار دارد و ‏داراى طرح هشت ضلعى با هفت تاقنما در هفت ضلع است. ‏در سه تاقنماى جنوبى، شرقى و غربى، پنجره‌هایى براى ‏نورگیرى نصب شده است. ضریح آهنى بقعه در وسط حرم قرار ‏دارد و در جوار حرم، اتاقى به چشم مى‌خورد که مدفن دو تن ‏از علما و مراجع عالیقدر گذشته است‎.‎امامزاده دارای پنج نفر هیأت امنا می‌‏باشد که با نظارت ‏اداره اوقاف به امورات آن رسیدگی می‌کنند.

‎منبع:http://ardebil.awqaf.ir/http://www.emamzadegan.

ir/http://vista.ir/.