اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کوه‌های مینیاتوری نهبندان
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
نهبندان

معرفی نامه

کوه‌های مینیاتوری در پنج کیلومتری غرب نهبندان قرار دارند ,این کوه‌ها دارای یک کیلومتر عرض و 25 کیلومتر طول دارند و از بهترین زیبایی‌های زمین‌شناسی در شرق ایران به شمار می‌روند. در ایران این نوع کوه‌ها فقط در شهرستان‌های چابهار و نهبندان وجود دارند که وجود این کوه‌های مینیاتوری در نهبندان یکی از مهم‌ترین تفریح‌گاه‌های خانواده‌های این شهرستان محسوب می‌شوند.این کوه‌ها به رنگ‌های قرمز و خاکستری و از نوع رسوبی هستند و فاقد پوشش گیاهی هستند.ارتفاع این کوهها از 5 تا 100 مترمتغیراست به کوه‌های مینیاتوری هم معروف است.

ارتفاع بعضی از آنها تنها پنج متر است که مانند مخروط‌های کله قندی صحنه‌ای رویایی و خیال انگیز را به وجود می‌آورد گویی یک سلسله جبال بزرگ است به همین دلیل به آن کوه‌های مینیاتوری می‌گویند.این کوه‌ها یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین جاذبه‌های طبیعی جهان و پدیده‌ای منحصر‌به‌فرد است که همه ساله پذیرای گردشگران و مسافران بسیار زیادی است.رنگ تقریبا سفید رنگ کوه (رنگی میان طوسی و سفید) با واریزه‌های بسیار در پای آن، وجود گرما و حرارت و مناظری رویایی و تخیلی را در ذهن بیننده پدید می‌آورد و باعث شده تا این جاده به یکی از زیباترین مناطق ایران تبدیل شود. وجودشیارهای ریز و ظریف درون کوه و رنگ‌های قرمز و خاکستری آن درنگاه اول انسان رابه یاد تپه‌های مریخ و ماه می‌اندازد.

رصد آسمان شب ازفراز این کوهها، لحظه‌های به یاد ماندنی را برای گردشگران خلق می‌کند.این کوهها ازنوع رسوبی و به شکل دندانه دندانه هستند که بر اثر فرسایش باران و باد به این شکل در آمده اند.منبع:http://khavarestan.ir/news/17536http://khabarfarsi.

com/ext/4849847http://www.negahmedia.ir/http://www.nehbandankhabar.

com/node/8146http://www.shabestan.ir/=http://khabarkhoon.com/.